Siła i majestat Rzeczypospolitej na Wawelu. Otwarcie wystawy „Obraz Złotego Wieku” 
2023-09-14

Ok. 400 eksponatów sprowadzonych z całego świata, m.in. z Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Sztokholmu, Pragi i Budapesztu, ale także z polskich muzeów. Zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Dziedzictwo kulturowe i artystyczne krajów pozostających pod berłem ostatnich Jagiellonów. W Zamku Królewskim na Wawelu otwarto nową wystawę pn. „Obraz Złotego Wieku”. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Skarby Jagiellonów 

– XVI wiek przyniósł państwu polsko-litewskiemu rozwój gospodarczy i kulturowy. Rzeczpospolita była jednym z największych państw ówczesnej Europy. Budowała silną pozycję militarną, polityczną i ekonomiczną. Odnosiła sukcesy w nauce i sztuce. To był złoty wiek dziejów Polski. O szeroko rozumianej kulturze epoki Jagiellonów traktuje nowo otwarta wystawa za Zamku Królewskim. Wykorzystanie 20 sal renesansowego pałacu królewskiego tworzy możliwość prezentacji zgromadzonych eksponatów w historycznym kontekście. Ekspozycję stanowią znane powszechnie dzieła, a także wiele zabytków nowo odkrytych lub dotąd w Polsce niepokazywanych. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan do udania się na Wawel. Dajmy się przenieść się na dwór ostatnich Jagiellonów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Warto być dumnym z wielkości Rzeczypospolitej

„Obraz Złotego Wieku” to obraz siły i majestatu Rzeczypospolitej. To wystawa monumentalna, na wskroś symboliczna i kompletna. Usłyszmy głos Wawelu i zgromadzonych tu dzieł. Bo ta ekspozycja ma szczególne przesłanie: warto być dumnym z wielkości Rzeczypospolitej; warto być dumnym ze skarbów naszej kultury i z naszej historii. I warto też zachwycić się na nowo wawelskim blaskiem. Bo Wawel „jest historią, jest opowieścią, jest obrazem” – jak głosi filmik zapowiadający wystawę. Dziękuję całemu zespołowi Zamku Królewskiego na Wawelu z Panem Dyrektorem Profesorem Andrzejem Betlejem na czele za przygotowanie tej niezwykłej, spektakularnej wystawy – dodaje wojewoda Kmita. 

Rozmaite materiały i techniki

Tytułowy „obraz” obejmuje dzieła wykonane z rozmaitych materiałów i z użyciem wielu technik – reprezentujących malarstwo tablicowe, malarstwo na płótnie, miniatury książkowe, rzeźby w drewnie i kamieniu, złotnictwo, hafciarstwo i tkactwo. Szczególne miejsce zajmą druki jako rewolucyjne medium służące propagowaniu nowych idei, a także grafiki, których używano jako powszechnie dostępnych wzorów artystycznych.

Prace konserwatorskie i badawcze

Prezentowane na wystawie „Obraz Złotego Wieku” obiekty pochodzą z czasu panowania trzech ostatnich Jagiellonów (1501–1572), a zatem z okresu największej świetności dynastii. 

Organizacja ekspozycji stwarza wyjątkową okazję do odnowienia wielu zabytków z epoki. Rozległe prace konserwatorskie przy eksponatach podjęto na długo przed otwarciem wystawy. Spośród ok. 400 obiektów ok. 100 zakwalifikowano do szeroko zakrojonych prac badawczo-konserwatorskich. 

Wyniki podjętych działań przynoszą nowe odkrycia, pogłębiają wiedzę o dziełach prezentowanych na wystawie, a przede wszystkim potwierdzają silne wpływy zachodnioeuropejskie na kulturę i sztukę monarchii polsko-litewskiej. 

Równoległe prowadzenie działań przez kilka zespołów konserwatorskich przy zabytkach bezcennych dla naszej kultury było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 14 grudnia 2023 roku. 

Źródło informacji: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/obraz-zlotego-wieku 

20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu 20230914_Wystawa_na_Wawelu
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj