W sercu Beskidu Sądeckiego. Krynica Forum 2023
2023-09-14

Krynica-Zdrój – perła wśród małopolskich uzdrowisk. Miasto to jest gospodarzem Krynica Forum 2023 odbywającego się pod hasłem „Empowering the Region”. Program Forum obejmuje ponad sto paneli dyskusyjnych, spotkania, wywiady, wydarzenia artystyczne i kulturalne. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorem Forum jest Stowarzyszenie Instytut Kościuszki, a partnerem głównym jest Województwo Małopolskie.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył dziś w panelu „Ukraina – Polska – Unia Europejska. Reakcja na rosyjską agresję i dalsza współpraca – próba bilansu”. W dyskusji udział wzięli również ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, dyrektor generalny ds. Europejskich Operacji Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej Maciej Popowski oraz prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, przewodniczący Rady Nadzorczej BGK Paweł Borys. Moderatorem spotkania był Tomasz Jędruchów.

- 24 lutego 2022 roku. rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Od pierwszych dni tego ataku Małopolanie włączyli się w pomoc, dając jednoznaczny sygnał o swojej solidarności z Ukraińcami. Nieoceniony wkład w tę sztafetę pomocy wniosły samorządy oraz służby: Państwowa Straż Pożarna, żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Policja, harcerze. Dzięki wspólnej pracy i dobrej organizacji w myśl zasady: „Razem jesteśmy silniejsi” – uchodźcy z Ukrainy sprawnie otrzymywali potrzebne wsparcie. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tych działaniach – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Architektura bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022 r.”

Gala otwierająca Krynica Forum 2023 odbyła się wczoraj. Wziął w niej udział prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz premierem Republiki Korei Han Duck–soo.

Prezydenci Polski i Litwy wspólnie uczestniczyli w debacie otwarcia pt. „Architektura bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022. Szczególna rola Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę”.

- Kolejne nasze wspólne z Panem Prezydentem Nausėdą wizyty w Kijowie uzmysłowiły nam, że współpraca tych naszych państw, które przyjaźnią się z Ukrainą, graniczą z Białorusią i Rosją, mają na swoim terytorium najbardziej strategiczne miejsce w Europie – Przesmyk Suwalski – ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko naszych dwóch państw i regionu, ale być może dla większości świata – mówił Andrzej Duda podczas dyskusji.

Forum Polsko-Koreańskie

Centralnym punktem Krynica Forum 2023 jest Forum Polsko-Koreańskie.

- Chciałbym zapewnić naszych koreańskich partnerów, że stabilne fundamenty polskiej gospodarki oraz nasze członkostwo w organizacjach międzynarodowych i sojuszach obronnych zapewniają bezpieczne środowisko sprzyjające rozwojowi gospodarczemu – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Forum Polsko-Koreańskiego.

Więcej informacji o Forum: https://krynicaforum.pl/about-event


20230914_Krynica
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj