84. rocznica Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich
2023-09-10

W dniach 7-8 września 1939 roku na terenie gminy Radłów odbywały się zacięte walki. Bohaterska obrona szkoły powszechnej w Radłowie miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. Biskupice Radłowskie zostały spalone w 80%. Zniszczony został również most na rzece Dunajec. W uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Musimy pamiętać o naszej historii. Jak mawiał Marszałek Józef Piłsudski, „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. 84 lata temu synowie tej ziemi oddawali życie dla ratowania Ojczyzny. Niech te dzisiejsze uroczystości będą wyrazem naszego hołdu dla tych, którzy zginęli. To również lekcja historii dla młodego pokolenia. Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć poległym!
– mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Obchody 84. rocznicy Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich były okazją do wręczenia odznaczenia państwowego. Za zaangażowanie w działalności społecznej i samorządowej Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał z rąk wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.

– W tym szczególnym dla historii ziemi radłowskiej dniu pragnę pogratulować odznaczenia i życzyć pomyślności w podejmowaniu kolejnych działań na rzecz społeczeństwa i samorządu – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się na placu przed Pomnikiem Bohaterów Września od odśpiewania „Roty” i oddania hołdu poległym żołnierzom. Następnie na cmentarzu parafialnym w Radłowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i uczestników Bitwy Radłowskiej. Po jej zakończeniu zebrani odśpiewali hymn narodowy. Odczytano apel poległych, oddana została salwa honorowa, a na zakończenie złożono wieńce i wiązanki.

20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska 20230910_Bitwa_Radlowska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj