Zapraszamy na uroczystości z okazji Święta Jednostki Wojskowej NIL
2023-09-06

- Wojska Specjalne to chluba i duma polskiej armii. Chlubą i dumą napawa krakowska Jednostka Wojskowa NIL. Powstała 2 grudnia 2008 roku. Została powołana do realizacji zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym. Nie jest zatem przypadkowy tytuł jednego z artykułów o pracy Jednostki: „Oczy i uszy komandosów w Afganistanie”. Bo taki wymiar ma służba tych żołnierzy – wymiar podstawowy i strategiczny, decydujący o powodzeniu operacji wojskowych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Silna Biało-Czerwona

6 września przypada Święto Jednostki Wojskowej NIL. Będzie ono obchodzone w Krakowie w najbliższą sobotę 9 września. O uroczystościach opowiedzieli na briefingu prasowym: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Robert Kopacki oraz dowódca Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie płk Piotr Gomuła wraz ze swoim zastępcą ppłk Rafałem Dąbrowskim.

- Dziś mija 15 lat od powołania Jednostki Wojskowej Nil imienia Fieldorfa Nila. W związku z tym mamy zaszczyt obchodzić 15-lecie istnienia. Obchodzimy to święto na Wzgórzu Wawelskim dzięki uprzejmości dyrektora Zamku na Wawelu - mówi zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Robert Kopacki.

- 15 lat Jednostki to wielka chwila. Zapraszamy wszystkich na Wawel. Chcemy spotkać się ze społeczeństwem, chcemy podziękować za to, że społeczeństwo wspiera Jednostkę. W tym roku miałem zaszczyt, że jako dowódca na 15 sierpnia do defilady „Silna biało-czerwona” wystawiałem kompanię honorową, która reprezentowała całe Wojska Specjalne. A teraz tu, na miejscu, w Krakowie, gdzie Jednostka od 15 lat się zakorzeniła i realizuje zadania, także współpracuje z lokalną społecznością, chcemy się pokazać na najbardziej godnym miejscu w Krakowie, jak Zamek Królewski na Wawelu – przekazuje dowódca Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie płk Piotr Gomuła.

Jak w wielkiej wojskowej rodzinie, czyli apel, defilada wojskowa i pokaz sprzętu

Uroczystości odbędą się 9 września 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu. Rozpocznie je msza święta w Katedrze Wawelskiej o godzinie 9.00. O godzinie 10.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się uroczysty apel z okazji święta Jednostki, zaś o 11.30 – również na wawelskim dziedzińcu – defilada wojskowa.

Tam też od godziny 9 do 13.00 trwał będzie pokaz sprzętu wojsk specjalnych. Jednostka planuje udział następującego sprzętu wojsk specjalnych: motocykle Yamaha, quady Polaris, HMMWV (tzw. Humvee) – wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności; Oshkosh M-ATV - samochody opancerzone.
Dostępny będzie również Mobilny Punkt Rekrutacji.

- Od godz. 9 do 13 odbędzie się prezentacja sprzętu, który będzie można dotknąć. Będzie można też porozmawiać z instruktorami, spróbować ubrać spadochron wojskowy, wsiąść do pojazdu wojskowego i spotkać się z Wojskiem: pobyć chwilę z Wojskiem i poczuć się w wielkiej wojskowej rodzinie – mówi dowódca Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie płk Piotr Gomuła.

- W trakcie, przed i po uroczystym Apelu uczestnicy będą mieli dostęp do sprzętu, zarówno sprzętu łączności, uzbrojenia, specjalistycznych pojazdów. Zapraszamy wszystkich. Będzie można dotknąć, wejść do pojazdu, porobić sobie pamiątkowe zdjęcia, spędzić miło sobotnie przedpołudnie – dodaje zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej Nil w Krakowie ppłk Rafał Dąbrowski.

Wawel – miejsce dla bohaterów

- Wawel to miejsce godne królów i bohaterów. Jednostka Wojskowa NIL – doskonale wyposażona i przygotowana do najtrudniejszych zadań, reprezentująca siłę i majestat Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – w pełni zasługuje na miejsce w tym gronie. W sobotę po raz kolejny będziemy mogli wyrazić dumę z Silnej Biało-Czerwonej i polskiego munduru – podkreśla wojewoda Kmita.

Patron, czyli ku chwale Niezłomnemu

Briefing odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, w sali nr 201 noszącej imię gen. Augusta Fieldorfa „Nila”. Twórca i pierwszy dowódca Kedywu KG AK jest też patronem Jednostki.

- Wspólny patron zobowiązuje. Chcemy wspólnie otaczać troską pamięć o Generale Auguście Fieldorfie „Nilu” i przywoływać jego zasługi. Taki wymiar będą miały też obchody Święta Jednostki Wojskowej NIL. To biografia, którą warto przypominać. W wieku 19 lat, po wybuchu I wojny światowej, August Emil Fieldorf zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. Uczestniczył m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej. Był szefem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Po latach stał się legendą polskiej wojennej konspiracji. Po wojnie przypadkowo aresztowany pod nieswoim nazwiskiem został wywieziony do ZSRR, w głąb „nieludzkiej ziemi”. Po powrocie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i w konsekwencji po sfingowanym procesie na podstawie fałszywych oskarżeń skazany na karę śmierci. 24 lutego 1953 r. o godz. 15, na mocy szczególnie upokarzającego dla oficera wyroku, generała „Nila” powieszono w więzieniu mokotowskim. Był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego. Dziś mówimy o nim z dumą: wierny żołnierz. Człowiek niezłomnych zasad. Oddany Niepodległej i drugiemu człowiekowi. Postać wyjątkowa i wyjątkowy patron – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

16 lat „specjalsów”

Mija już 16 lat od dnia, gdy Prezydent Rzeczypospolitej śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę, na mocy której utworzono rodzaj Sił Zbrojnych RP – Wojska Specjalne. Od tego czasu wiele razy mogliśmy się przekonać, że jesteście zdolni do wykonania szczególnych, najbardziej ryzykownych zadań w kraju i poza jego granicami. Wasze zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO stanowią bezcenny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej i pozostają wielkim atutem polskiej polityki zagranicznej. A tego szczególnie dziś, wobec wojny za naszą wschodnią granicą, nie sposób przecenić – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas majowych obchodów Święta Wojsk Specjalnych.

Wojska Specjalne to chluba polskiej armii. Jednostki Agat, Formoza, Grom, Komandosi, Nil, Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych to nasza duma. Nie od dziś wiemy, że tam gdzie działają „specjalsi”, wszystkie cele zostają osiągnięte. Wasz potencjał, żołnierski kunszt, ambicja i perfekcjonizm budują bezpieczeństwo kraju i mocną pozycję Polski wśród sojuszników. Przynosicie Ojczyźnie prestiż i uznanie – dodał szef rządu.


20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_Briefing_NIL 20230906_NIL20230906_Briefing_NIL 20230906_grafiki_NIL 20230906_grafiki_NIL 20230906_grafiki_NIL
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj