„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Inwestycje w szkolnictwo w gminie Szaflary
2023-09-06

- Polski rząd przywiązuje wielką wagę do tego w jakich warunkach uczą się młodzi Polacy, stąd też środki z rezerwy budżetu państwa w wysokości prawie miliona złotych dla gminy Szaflary, które w całości zostaną przeznaczone na inwestycje w szkolnictwo. Bo takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie pomiędzy wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, a wójtem Rafałem Szkaradzińskim zostały podpisane umowy potwierdzające przyznane dofinansowanie.

4 umowy, 4 zadania blisko 1 mln zł
Dofinansowanie w wysokości ponad 147 tys. zł otrzyma zadanie polegające na dostosowaniu budynku przedszkola w Bańskiej Niżnej do wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Efektem rzeczowym tej inwestycji będzie m.in. wykonanie warstw izolacyjnych i wykończeniowych na elewacji budynku, wymiana drzwi, wzmocnienie stropu czy montaż autonomicznych czujek dymu w budynku tegoż przedszkola.

Druga inwestycja to modernizacja pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej w Zaskalu. W tym przypadku rządowe dofinansowanie wynosi prawie 330 tys. zł. W szkole, do której na co dzień uczęszcza ok. 130 dzieci, konieczne są prace budowlane związane z pokryciem dachowym, które jest nieszczelne oraz skorodowane.

Analogiczne prace związane z pokryciem dachowym zostaną wykonane na budynku Szkoły Podstawowej w Skrzypnem. Rządowe dofinansowanie wyniosło ponad 362 tys. zł. Także tutaj uczęszcza ponad 130 uczniów i dzieci w wieku przedszkolnym. Szkoła dysponuje 10 salami lekcyjnymi. W wyniku intensywnych opadów śniegu pokrycie dachowe uległo uszkodzeniu i wymaga naprawy.

Natomiast w Szkole Podstawowej w Szaflarach wykonana zostanie izolacja antyradonowa, a rządowe dofinansowanie wyniesie prawie 80 tys. zł.

- Inwestycji w edukację nigdy dość. Te środki pozwolą na poprawę bezpieczeństwa dzieci w szkołach. Wszystkie cztery zadania otrzymały wsparcie z rezerwy budżetu państwa na poziomie 50% wartości poszczególnych inwestycji
– mówi wojewoda Kmita.

Pomocna dłoń. Tak działa rezerwa budżetowa rządu premiera Mateusza Morawieckiego
– Wsparcie, jakie otrzymała w tym roku Małopolska z rezerwy ogólnej budżetu państwa, to już prawie 53 mln zł. W ubiegłym roku wynosiło ono 33 mln zł. Także z rezerwy Ministra Finansów otrzymaliśmy w tym roku już ponad 12 mln zł, zaś w roku ubiegłym ok. 5 mln zł. Wiele wśród tych dofinansowanych zadań stanowią te związane z edukacją, a konkretnie z pracami w budynkach szkół – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Inwestycje edukacyjne, które w tym roku uzyskały wsparcie z rezerwy ogólnej budżetu państwa lub rezerwy, którą dysponuje Minister Finansów, to m.in:
•    gmina Wadowice na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę Szkoły Podstawowej w Zawadce – prawie 2,2 mln zł,
•    gmina Klucze na budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kwaśniowie Dolnym – 1,2 mln zł,
•    gmina Tarnów na przebudowę i rozbudowę szkoły podstawowej o halę sportową i segment dydaktyczny w miejscowości Wola Rzędzińska – ponad 1,5 mln zł,
•    gmina Kalwaria Zebrzydowska na nadbudowę budynku Szkoły Podstawowej w Barwałdzie Średnim – ponad 1,3 mln zł;
•    gmina Wolbrom – na modernizację budynku byłej Szkoły Podstawowej w Strzegowie na potrzeby utworzenia punktu przedszkolnego – prawie 350 tys. zł;
•    powiat nowotarski na budowę budynku Zespołu Szkół nr1 z salą gimnastyczną oraz rozbudowę budynku Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych przy ul. Jana Pawła II 85 w Nowym Targu – 3 mln zł.


20230906_Szaflary 20230906_Szaflary 20230906_Szaflary Szaflary
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj