Droga ekspresowa S7 na odcinku Moczydło-Miechów stała się faktem
2023-09-05

- Fragment drogi S7 o długości prawie 19 km ciągnący się od granicy województwa świętokrzyskiego (Moczydło) do węzła Miechów dziś staje się faktem! Kierowcy, którzy będą z niego korzystać, zyskają nową jakość i czas. Od dziś mieszkańcy Miechowa bezpośrednio do Warszawy dojadą w około dwie i pół godziny. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tej ważnej inwestycji. Wielkie gratulacje! Dzięki determinacji polskiego rządu – Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Infrastruktury – a także dzięki ogromnym środkom nowoczesna infrastruktura drogowa służy mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z punktu widzenia proceduralnego oficjalne otwarcie drogi odbywa się na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie tego odcinka. Główna taka decyzja, obejmująca odcinek jezdniowy, z węzłami, infrastrukturą itd., została wydana przez MWINB 4 września 2023 r. Wcześniej odrębnymi decyzjami MWINB udzielił pozwolenia na użytkowanie pojedynczych mostów, wiaduktów, itp.


Sama realizacja odbyła się zaś na podstawie tzw. zridu (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Tę decyzję Wojewoda Małopolski wydał 30 września 2019 r.

- Dziękuję wszystkim pracownikom Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, którzy dołożyli swoją cegiełkę do całego procesu administracyjnego, poprzedzającego otwarcie tego odcinka. Dziękuję GDDKiA – Oddział Kraków za trzymanie ręki na pulsie na każdym etapie realizacji tego wielkiego projektu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu i rezerwa na trzeci pas) na odcinku Moczydło – węzeł Miechów, o długości ok. 18,7 km. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe: Książ i Miechów oraz 24 obiekty inżynieryjne – mosty, wiadukty i estakada. W perspektywie uruchomione zostaną też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – Małoszów i Tochołów. Przygotowano także kilkadziesiąt przejść dla zwierząt.
 
Odcinek S7 Moczydło - Miechów jest częścią 55 kilometrowej trasy S7, która została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne:
•    Moczydło – Miechów o dł. 18,7 km,
•    Miechów – Szczepanowice o dł. 5,3 km,
•    Szczepanowice – Widoma o dł. 13,1 km,
•    Widoma - Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska) o dł. 18,3 km.

Droga ekspresowa S7 będzie jednocześnie stanowić obwodnice dla 3 miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki.

- S7 to dla nas wszystkich droga w kierunku Warszawy – niezwykle potrzebna, droga, która usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo – podsumowuje wojewoda Kmita.

MIECHOW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj