Nowy ambulans dla stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Hutkach
2023-09-04

Stacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Hutkach w gminie Bolesław zyskała nowy ambulans. To wysokiej klasy pojazd najnowszej generacji wyposażony w nosze z lawetą o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie ułatwia umieszczenie noszy w karetce i zapewnia większy komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i zespołowi.

W przekazaniu ambulansu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik oraz dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska i zastępca dyrektora  Inż. Marek Maślerz.

Widoczny i gotowy do pracy
Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku. Żółty kolor karetek znacząco poprawia ich widoczność na drodze. Koszt zakupu ambulansu to 540 tys. zł i został pokryty ze środków własnych KPR.

Nowe karetki
– Doposażanie Zespołów Ratownictwa Medycznego jest niezwykle ważne. Jak już niedawno informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Nie dalej niż w ubiegłym tygodniu podpisałem właśnie pierwszą umowę o dofinansowanie  środkami pochodzącymi z budżetu państwa zakupu ambulansu sanitarnego wraz z wyposażeniem dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Szpitalu w Oświęcimiu. Na mocy tej umowy udzieliłem powiatowi oświęcimskiemu dotacji celowej na 2023 r. w wysokości 600 tys. zł. Pozwoli to na zakup ambulansu typu B wraz z wyposażeniem dla Zespołów Ratownictwa Medycznego oświęcimskiego Szpitala, co przyczyni się do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej poprzez sprawny transport pacjentów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.

System Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce
W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

Na terenie powiatu olkuskiego
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 37 zakontraktowanymi Zespołami Ratownictwa Medycznego - 31 podstawowymi i 6 specjalistycznymi, które stacjonują na terenie miasta Krakowa, Olkusza, powiatów krakowskiego, olkuskiego oraz wielickiego.

Na terenie powiatu olkuskiego stacjonuje 5 Zespołów Ratownictwa Medycznego:
zespoły specjalistyczne – miejsca  stacjonowania: Olkusz, Wolbrom; zespoły podstawowe – miejsca  stacjonowania: Olkusz, Hutki – gmina Bolesław, Bukowno.

Dodatkowe ZRM-y, czyli troska o bezpieczeństwo mieszkańców
Co istotne - wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu. M.in. w oparciu o te analizy udało się doprowadzić do uruchomienia ZRM-u w Bukownie.

- Wspólnie z Wojewodą Łukaszem Kmitą zabiegaliśmy o uruchomienie nowego, dodatkowego Zespołu Ratownictwa Medycznego w powiecie olkuskim. W listopadzie 2022 r. udało się to zrobić: uruchomiliśmy dodatkowy ZRM z Bukownie. Niebawem sfinalizujemy starania o uruchomienie podstacji na terenie gminy Czernichów, aby maksymalnie skrócić czas dojazdu do osób poszkodowanych w zachodniej części powiatu krakowskiego. Uzyskaliśmy już zgodę Pana Ministra Waldemara Kraski na uruchomienie z dniem 1 października 2023 r. nowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, działającego 12 godzin na dobę, stacjonującego w miejscowości Nowa Wieś Szlachecka. Troska o bezpieczeństwo Mieszkańców jest dla nas najważniejsza. Nie ma lepszych i ważniejszych inwestycji niż te związane ze zdrowiem i rozwojem regionu – przekazuje wiceminister Jacek Osuch.

- Tylko od momentu uruchomienia do końca sierpnia 2023 r. przez  ZRM w Bukownie codziennie przynajmniej dwukrotnie  podejmowane są interwencje, co pokazuje, jak ważny był to krok. Z takim też założeniem – aby wzmocnić system Państwowe Ratownictwo Medyczne zabiegaliśmy o dodatkowy ZRM, który będzie stacjonował w gminie Czernichów – dodaje wojewoda Kmita.

- Cieszę, się że nowa karetka pomoże chronić zdrowie i życie mieszkańców gminy Bolesław oraz gmin ościennych. Zdrowie Małopolan jest dla nas wartością najwyższą, czego przykładem są właśnie tego typu inwestycje, jak ta prezentowana dziś w Hutkach – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.


4D5A52224D5A4895AH0A90064D5A50184D5A51474D5A50904D5A52834D5A53214D5A5336
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj