Urząd blisko mieszkańców. Otwarcie Terenowego Punktu Paszportowego w Miechowie
2023-09-04

Powiat miechowski to najdalej na północ wysunięty powiat w Małopolsce, który bezpośrednio graniczy z województwem świętokrzyskim i śląskim. Przecina go droga krajowa nr 7. Mieszka tu prawie 50 tysięcy ludzi. Głosów o potrzebie uruchomienia na ziemi miechowskiej biura paszportowego było coraz więcej…

Na te potrzeby pozytywnie odpowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wyrażając zgodę na uruchomienie Terenowego Punktu Paszportowego w Miechowie i wspierając proces przygotowawczy. Dziś stał się on faktem. W uroczystym otwarciu miechowskiego biura paszportowego uczestniczyli także starosta miechowski Jacek Kobyłka wraz z wicestarostą Pawłem Osikowskim oraz członkiem zarządu powiatu Piotrem Grządzielem, przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek wraz z wiceprzewodniczącym Stanisławem Krawcem oraz sekretarz powiatu Maria Sztuk. Obecni byli także: zastępca burmistrza Miechowa Andrzej Banaśkiewicz, wójt gminy Kozłów Jan Basa, wójt gmin Charsznica Jan Żebrak, przedstawiciele miechowskich służb mundurowych oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Ważna rola terenowych punktów paszportowych
– 2022 rok był rekordowy pod względem liczby złożonych w Małopolsce wniosków paszportowych. Otrzymaliśmy ich ponad 246 tys. To najwięcej od 20 lat. Ogromne zainteresowanie usługami, jakie realizują punkty paszportowe, notujemy nie tylko w delegaturach Urzędu Wojewódzkiego, ale także w Punktach Terenowych. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na Warszawskiej w Miechowie
- Warszawska 11, Miechów - to nowy adres Terenowego Punktu Paszportowego w Małopolsce. Być blisko mieszkańców – taki jest cel i założenie otwarcia tego punktu. Od dziś w naszym województwie funkcjonuje 15. punkt, do którego zapraszamy mieszkańców powiatu miechowskiego i nie tylko. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego robi wszystko, aby realizować projekty bliskie mieszkańcom – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

W TPP w Miechowie są dwa stanowiska obsługi klienta. Umożliwiają one przyjmowanie i wydawanie paszportów. Lokal jest nieodpłatnie użyczany przez Starostwo Miechowskie. Powiat poniósł także koszty remontu i zakupu wyposażenia.

- To przykład działania w imię wspólnego celu, jakim jest dobro mieszkańców – dodaje wojewoda Kmita.

Niesłabnące zainteresowanie wyrobieniem paszportu
– W całym 2020 roku otrzymaliśmy 75 394 wnioski paszportowe, a w 2021 – 119 989. Nawet przed pandemią, w roku 2019, liczba ta była mniejsza niż w roku ubiegłym, bo wynosiła 184 350. W 2022 roku przyjęliśmy zatem ponad dwukrotnie więcej wniosków paszportowych niż w roku 2021, a ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 roku i blisko tyle samo co w rekordowym dotychczas roku 2002. Ten rok również jest intensywny. Przyjęliśmy już prawie 170 tys. wniosków paszportowych – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2023 odbyło się już 7 „sobót paszportowych”. To jedna z form wychodzenia naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu sprawami paszportowymi.

- Soboty paszportowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W siedzibach MUW w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu podczas naszej sobotniej akcji obsłużono łącznie ok. 5600 osób. W tym roku jeszcze dwa razy otworzymy nasze punkty w soboty: 16 września i 7 października – mówi wojewoda Łukasz Kmita

Przypomnijmy też, że każde biuro paszportowe wyposażone jest w terminal płatniczy, system kolejkowy oraz system rezerwacji internetowej (w Brzesku trwają ostatnie prace instalacyjne).

Blisko mieszkańców
W styczniu tego roku otwarty został Punkt Paszportowy w Suchej Beskidzkiej.

- Dane jasno pokazują, że otwarcie nowych Terenowych Punktów Paszportowych służy mieszkańcom. W Suchej Beskidzkiej przyjęto w tym roku 4791 wniosków paszportowych – więcej niż w Brzesku czy Gorlicach. W Myślenicach w roku 2022 – od maja, gdy Punkt ruszył – złożono 5573 wnioski, co było wynikiem porównywalnym z liczbą wniosków złożonych przez cały rok w Brzesku. To pokazuje, jak otwierane punkty paszportowe sprawdzają się w praktyce – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Najwięcej wniosków paszportowych złożono w 2023 roku:
w Krakowie – 60 296,
w Tarnowie – 16 580,
w Nowym Targu – 11 704,
w Nowym Sączu – 11 618,
w Chrzanowie – 9 961.

AH0A92394D5A56414D5A55584D5A55754D5A55014D5A5533
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj