Ku pamięci Niezłomnego. Ekstremalny marsz nocny „Śladami gen. NILA"
2023-09-02

Jednostka Wojskowa NIL, Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności ,,Murawa", Stowarzyszenie „Kultura-Turystyka-Obronność” organizują w tym roku po raz dwunasty ekstremalny marsz nocny „Śladami gen. NILA - od zmierzchu do świtu”. W uroczystej inauguracji zawodów uczestniczył dzisiaj wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Warto przypomnieć dziś biografię gen. „Nila”. Warto iść jego śladami… W wieku 19 lat, po wybuchu I wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. M.in. uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej. Szef Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Po latach stał się legendą polskiej wojennej konspiracji. Po wojnie przypadkowo aresztowany pod nieswoim nazwiskiem został wywieziony do ZSRR, w głąb „nieludzkiej ziemi”. Po powrocie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i w konsekwencji po sfingowanym procesie na podstawie fałszywych oskarżeń skazany na karę śmierci. 24 lutego 1953 r. o godz. 15, na mocy szczególnie upokarzającego dla oficera wyroku, generała „Nila" powieszono w więzieniu mokotowskim. Był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego. Dziś mówimy o nim z dumą: wierny żołnierz. Człowiek niezłomnych zasad. Oddany Niepodległej i drugiemu człowiekowi. Postać wyjątkowa. Rozpoczynający się właśnie marsz to doskonała okazja, by przypomnieć nie tylko jego osobę, ale także na nowo odkryć wartości, którymi się kierował. To także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wykazania się w szczególnych warunkach. Wszystkim śmiałkom, którzy zdecydowali się na start w marszu „Śladami gen. NILA – od zmierzchu do świtu” gratuluję i życzę wytrwałości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ideą dwunastej już edycji marszu jest uczczenie pamięci dowódcy organizacji KEDYW gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa – „NILA" oraz uświetnienie obchodów jubileuszu 15-stej rocznicy utworzenia Jednostki Wojskowej NIL, której patronuje legendarny dowódca KEDYWU.

Sam marsz organizowany jest na dystansie ok. 48 km, dedykowany jest miłośnikom Wojsk Specjalnych oraz forsownych marszobiegów w trudnym terenie górskim. Trasa marszu wiedzie szczytami Beskidu Wyspowego oraz Makowskiego przez miejsca związane z działalnością lokalnych zgrupowań Armii Krajowej, oraz organizacji KEDYW.

Impreza ma pokazać, z jakim wysiłkiem muszą mierzyć się żołnierze w środowisku górskim, stanowi również namiastkę selekcji do jednostek wojsk specjalnych.


Źródło: https://nil.wp.mil.pl/pl/pages/marsz-sladami-gen-nila-/; https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/93201,Polecamy-General-Nil.html


20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd 20230902_Nil_rajd
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj