W Sulisławicach powstanie Wiejski Dom Kultury. Rządowe środki dla gminy Wolbrom na rozwój lokalnej społeczności
2023-09-02

320 tys. zł z rezerwy budżetu państwa na adaptację byłej szkoły podstawowej w Sulisławicach dla celów Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, a także prawie 541 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont drogi gminnej w Wierzchowisku. Umowy na te dwa zadania podpisał dziś z burmistrzem miasta i gminy Wolbrom Adamem Zielnikiem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W uroczystości uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch oraz Lidia Musiał – opiekunka Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Świadome zaangażowanie w życie społeczne to postawa, która powinna być kształtowana od lat najwcześniejszych. Wspólnota, której członkowie biorą aktywny udział w jej życiu – rozkwita. Dlatego w naszym najlepiej pojętym interesie leży kierowanie kreatywności, ciekawości i zaangażowania młodego pokolenia ku poznawaniu zasad życia zbiorowego. Ważne jest też umożliwianie mu podejmowania pierwszych działań w tym obszarze. Wiedzą to twórcy Dziecięcego Koła Gospodyń i Gospodarzy z Sulisławic i programu „Mały Sołtys”. W ramach swoich działań uświadamiacie Państwo dzieciom i młodzieży, że są członkami wspólnoty. Otwierając przed nimi możliwość uczestnictwa w jej życiu, zaznajamiacie z zasadami jej funkcjonowania, ale i uświadamiacie piękno oraz głęboki sens społecznego zaangażowania. Kształtując przyszłych obywateli, pracujecie nad kształtem i przyszłością lokalnej wspólnoty – tak o sulisławickim Dziecięcym Kole Gospodyń i Gospodarzy napisał kiedyś premier Mateusz Morawiecki.

Wspierać inicjatywy oddolne

Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego wspiera różne projekty samorządowe, od kulturowych przez edukacyjne i sportowe, po infrastrukturalne. Równomierny rozwój lokalnych społeczności i wspieranie inicjatyw oddolnych leży nam na sercu. Taką piękną inicjatywą jest właśnie Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach, które uczy dzieci i młodzież aktywnego poznawania świata. Teraz Koło zyska nową przestrzeń do dalszego rozwoju i realizacji kolejnych ciekawych i pomysłów – mówi wiceminister Jacek Osuch.

Lokalny ewenement

Dziś podpisaliśmy umowy, dzięki którym do gminy Wolbrom trafią środki w wysokości ponad 860 tys. zł. Dofinansowanie umożliwi wyremontowanie drogi gminnej w miejscowości Wierzchowisko, jak również stworzenie miejsca dla jedynego w Polsce Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach, w którym młodzież będzie mogła jeszcze bardziej poszerzać swoje horyzonty. Stawiamy na rozwój lokalnych społeczności, bo dzięki temu rozkwita cała Polska – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Centrum kulturalne Sulisławic

Gmina Wolbrom otrzymała środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa, którą dysponuje premier, na realizację zadania pn. „Adaptacja pomieszczeń byłej szkoły podstawowej w Sulisławicach na cele statutowe Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach”. Budynek pełni obecnie funkcję świetlicy wiejskiej oraz remizy OSP (bez działalności bojowej), ale użytkowana jest tylko część znajdujących się w nim pomieszczeń.

Dzięki otrzymanym środkom możliwe będzie dostosowanie do potrzeb działalności społeczno-kulturalnej lokalu o łącznej powierzchni użytkowej 278,3 m2. Zakres planowanych robót obejmie m.in. usunięcie istniejących tynków wewnętrznych na suficie, wykonanie gładzi gipsowej na ścianach i sufitach wraz z ich malowaniem, wykonanie posadzek płytkowych z terakoty, wymianę stolarki wewnętrznej drzwiowej czy wymianę oświetlenia wewnętrznego.

Całkowity koszt inwestycji to 400 tys. zł. Dofinansowanie wynosi 320 tys. zł, co stanowi 80% wartości zadania. Realizacja inwestycji planowana jest na okres wrzesień-grudzień 2023 r.

Budynek będzie stanowić centrum kulturalne Sulisławic, gdzie odbywać się będą spotkania i zajęcia warsztatowe służące edukacji, kulturze i krzewieniu dziedzictwa kulturowego regionu. Będzie to miejsce spotkań zarówno młodzieży, jak i osób starszych, co pozwoli na integrację pokoleniową, zawodową i kulturową lokalnej społeczności. Głównym beneficjentem będzie Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, które zyska przestrzeń na realizację swoich twórczych pomysłów i projektów – mówi wojewoda Kmita.

Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic w gminie Wolbrom to pierwsze takie Koło w Polsce. Istnieje od sierpnia 2020 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach pod okiem Lidii Musiał. Obecnie działa w nim 32 dzieci, w tym 5 z innych miejscowości.

Przestrzeń rozwoju

Mając do dyspozycji siedzibę dla naszych dzieci i młodzieży, pragniemy stworzyć Wiejski Dom Kultury, gdzie integracja międzypokoleniowa będzie priorytetem naszych działań. Mam już wiele pomysłów, np. przygotowanie dzieci do kolejnego projektu edukacyjnego „Mały Europejczyk” czy też stworzenie modelarni i prowadzenie warsztatów z zakresu tworzenia konstrukcji latawców czy minibalonów, a także tworzenie w pracowni ozdób makat, obrazów z wikliny. Mając pomysły i plan działań, wszyscy możemy się przyczynić do wychowania wspaniałego przyszłego pokolenia z terenów wiejskich, czego przykładem jest wsparcie finansowe Pana Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity na remont bardzo potrzebnego budynku. Budynek byłej szkoły podstawowej nadal służyć będzie edukacji, kulturze i krzewieniu dziedzictwa kulturowego regionu. Przy wielokrotnym wsparciu druhów i druhen OSP społeczność wsi silnie się integruje, czego efektem są nasze spektakularne działania. Mając swoje miejsce na twórczy rozwój i zabawę, zatrzymamy na dłużej dziecko w dzieciach – mówi Lidia Musiał.

Dobry duch Sulisławic

Właśnie za zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej pani Lidia Musiał we wrześniu 2022 roku odebrała z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

 Sama dekoracja odbyła się wówczas przy okazji realizacji jednego z projektów Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach: pieczenia największego w Polsce obwarzanka o rekordowym obwodzie 6,20 metra bieżącego. Obwarzanek został wypieczony w piekarni PSS Olkusz, której tradycja wypieków sięga 123 lat.

Pomocna dłoń. Tak działa rezerwa budżetowa rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Wsparcie, jakie otrzymała w tym roku Małopolska z rezerwy ogólnej budżetu państwa, to już prawie 53 mln zł. W ubiegłym roku wynosiło ono 33 mln zł. Także z rezerwy Ministra Finansów otrzymaliśmy w tym roku już ponad 12 mln zł, zaś w roku ubiegłym ok. 5 mln zł. Wiele wśród tych dofinansowanych zadań stanowią te związane z edukacją i tworzeniem przestrzeni służącej rozwojowi społeczności lokalnych – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Przykładowe inwestycje, które w tym roku uzyskały wsparcie z rezerwy ogólnej budżetu państwa lub rezerwy, którą dysponuje Minister Finansów, to m.in:

 gmina Łącko na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w centrum miejscowości Łącko - prawie 500 tys. zł,

 gmina Łużna na modernizację budynku „Ochronki” w Szalowej – etap II – ponad 431 tys. zł,

 miasto Kraków na zakup wyposażenia na potrzeby Orkiestr Miejskich – 10 mln zł,

 gmina Gorlice na przebudowę budynku wiejskiego w Klęczanach – prawie 760 tys. zł,

 gmina Liszki na budowę budynku o funkcji szkoły podstawowej i czterooddziałowego przedszkola i hali widowiskowo-sportowej w Kaszowie – ponad 1,3 mln zł.

Remont drogi w Wierzchowisku

Przy okazji dzisiejszego spotkania w Sulisławicach wojewoda Łukasz Kmita podpisał również z burmistrzem Adamem Zielnikiem umowę potwierdzającą dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Samorząd otrzymał ponad 540 tys. zł na remont drogi gminnej w miejscowości Wierzchowisko. Całkowita wartość inwestycji to prawie 1,1 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 50% kosztów.

Gmina Wolbrom otrzymała znaczne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na poziomie ponad 17 mln zł od początku funkcjonowania tego programu. Z części inwestycji, które uzyskały dofinansowanie, już mogą korzystać kierowcy i piesi w Wolbromiu, Zabagniu czy Zarzeczu. Największą inwestycją dofinansowaną z RFRD jest prowadzona obecnie przebudowa drogi gminnej w Gołaczewach i Chełmie, na którą samorząd otrzymał środki w wysokości ponad 10 mln zł. Stan nawierzchni drogi pozostawiał wiele do życzenia, jednak dzięki rządowemu wsparciu już niedługo mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego, bezpiecznego traktu – mówi wojewoda Kmita.


20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy 20230902_Sulislawice_umowy Sulislawice_Dom_KulturyRFRD_Wierzchowisko
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj