"Maluch+" w Ryglicach i Skrzyszowie
2023-08-30

Program „Maluch+” wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Dzisiaj wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podpisał umowy w ramach programu z burmistrzem Ryglic Pawłem Augustynem oraz wójtem gminy Skrzyszów Marcinem Kiwiorem.

– Zadaniem programu „Maluch+” jest zapewnienie miejsca w żłobkach i innych placówkach dla dzieci do trzeciego roku życia. Rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera rodziców w wychowaniu dzieci m.in. tym właśnie programem, ale i sztandarowym „500+”, który już od stycznia zmieni się w „800+”. To wszystko po to, aby polskie rodziny mogły się rozwijać – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Ryglice prawie 1,3 mln zł

– W Ryglicach dzięki środkom z rządowego programu „Maluch+” powstanie żłobek o powierzchni 282 metrów kwadratowych. Zaadaptowany zostanie budynek przedszkola, który przyjmie 32 dzieci do lat trzech. W ramach inwestycji zostanie m.in. wykonana i wymieniona instalacja oraz zamontowany dźwig platformowy dla osób niepełnosprawnych i wiatrołap. Na zewnątrz natomiast powstanie zielony ogród. Z programu „Maluch+” przeznaczymy na ten cel prawie 2,3 mln zł – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Skrzyszów zwiększy liczbę miejsc w żłobku

Gmina Skrzyszów otrzyma natomiast w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 ponad 244 tys. zł. Środki te pozwolą na zwiększenie liczby miejsc w istniejącej już placówce.

– Wykonana zostanie przebudowa budynku polegająca m.in. na zmianie sposobu użytkowania pomieszczenia magazynowego, która będzie nową salą zabaw. Żłobek zostanie także odpowiednio doposażony. Co istotne, prace dotyczące realizacji tego zadania mają zakończyć się jeszcze w tym roku – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Wsparcie na całą Małopolskę

Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

16 sierpnia podpisaliśmy pierwszą umowę, której beneficjentem była gmina Moszczenica. W najbliższych dniach zostanie podpisane 13 kolejnych umów z gminami, wśród których są: Kraków, Czarny Dunajec, Oświęcim, Brzeźnica, Jordanów. Łączna kwota, na jaką opiewają te umowy (z uwzględnieniem Ryglic i Skrzyszowa), to prawie 42,5 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie 13 nowych żłobków.

Dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki.

Tak wspieramy polskie rodziny

– W naszym województwie dzięki środkom z rządowego programu „Maluch+” w latach 2015-2021 powstało 7490 nowych miejsc dla dzieci do lat 3, co stanowiło 35% wszystkich miejsc w województwie, których liczba wynosiła wtedy ok. 21 tysięcy. Kwota, jaką polski rząd przeznaczył w ramach programu od 2018 roku, to prawie 109 mln zł – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

– W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł – przekazuje wojewoda Kmita.

– Dzisiaj mamy w Polsce 230 tys. miejsc opieki żłobkowej, trzykrotnie więcej, niż jak obejmowaliśmy rządy. W tym roku uruchomiliśmy wsparcie w kwocie 5,5 mld zł na program „Maluch+”, gdzie chcemy utworzyć ponad 100 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej - mówi minister Marlena Maląg.

Ostateczni odbiorcy wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Nowa odsłona programu „Maluch+” obejmuje lata 2022-2029. Obecnie trwa nabór ciągły do programu.

20230830MaluchPlus 20230830MaluchPlus 20230830MaluchPlus 20230830MaluchPlus
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj