Rozbudowa i przebudowa budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Łąkcie Dolnej dzięki środkom z rezerwy ogólnej budżetu państwa
2023-08-30

Pierwsze informacje o niej pochodzą z 1889 roku. Dziś jest jedną z pięciu publicznych szkół podstawowych w gminie Trzciana. O nowej sali gimnastycznej uczniowie marzyli od dawna. Aktualna nie posiada szczelnego sufitu. To konstrukcja drewniana ocieplana watą, co powoduje znaczne ubytki ciepła, zwłaszcza w okresie zimowym. Dzięki dofinansowaniu z rezerwy ogólnej budżetu państwa ten etap się zakończy: powstanie nowoczesna, spełniająca wszelkie standardy sala gimnastyczna.

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego gminie Trzciana zostały przyznane rządowe środki na zadanie „Rozbudowa i przebudowa budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Łąkcie Dolnej w związku z budową sali gimnastycznej”. Wczoraj umowę w tej sprawie zawarł z wójtem Cezarym Stawarzem I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Inwestycja w edukację i rozwój  
- Umowa, którą podpisaliśmy, potwierdza przyznanie ponad 1,7 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na rozbudowę i przebudowę budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Łąkcie Dolnej w związku z budową sali gimnastycznej. Całkowity koszt inwestycji realizowanej w latach 2023-2024 to ponad 8,4 mln zł, z czego w 2023 roku planowane są nakłady w wysokości około 3,4 mln zł. Dofinansowanie z budżetu państwa to 50% kosztów przewidzianych na rok 2023 r. Jest ono efektem wspólnych działań administracji rządowej i samorządowej dla jednego, nadrzędnego celu, jakim jest wspieranie inwestycji w edukację i rozwój – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia
Szkoła Podstawowa w Łąkcie Dolnej mieści się w budynku wolno stojącym, murowanym dwukondygnacyjnym. Obejmuje ona m. in.: 8 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, salę gimnastyczną, bibliotekę oraz szatnię. Ponadto na terenie Szkoły znajduje się boisko wielofunkcyjne.

W ramach inwestycji wspieranej ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa przewidziano budowę sali gimnastycznej w miejsce istniejącej wraz z dwoma pomieszczeniami magazynowymi. Obiekt będzie parterowy, niepodpiwniczony połączony funkcjonalnie z budynkiem szkoły, przykryty dachem dwuspadowym.

Sala pomieści dwa wielofunkcyjne pola gier z opuszczaną kotarą, która umożliwi prowadzenie niezależnych zajęć. Ponadto zostanie ona wyposażona w odpowiedni sprzęt, tj. drabinki gimnastyczne przyścienne, piłkochwyty na ściany, wyposażenie do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną. Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół placówki.

- W życiu każdego młodego człowieka sport jest bardzo ważny dla ogólnego rozwoju. Daje możliwość poznania zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej. Nowa sala gimnastyczna w budynku szkolnym ułatwi realizację programu kształcenia tak, aby było to wychowanie fizyczne z prawdziwego zdarzenia
– dodaje wicewojewoda Pagacz.
 
Środki z rezerwy ogólnej na wsparcie małopolskiego szkolnictwa
- Wsparcie, jakie otrzymała w tym roku Małopolska z rezerwy ogólnej budżetu państwa, to już ponad 48 mln zł. W ubiegłym roku wynosiło ono 33 mln zł. Dzięki decyzji Pana Premiera Mateusza Morawieckiego część tych dofinansowań trafia na remonty budynków szkolnych oraz budowę sal gimnastycznych. Chcemy wspierać rozwój uczniów i ich talentów. Nowoczesne budynki wyposażone w dobry sprzęt stanowią przyjazne środowisko do poznawania świata. Chcemy, by w Małopolsce były dobre warunki do edukacji oraz otwarta droga do pełnego rozwoju – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

W Małopolsce zrealizowane zostaną następujące zadania edukacyjne, które otrzymały dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa:
-  gmina Bochnia – budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Brzeźnicy – ponad 801 tys. zł;
- gmina Klucze – budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kwaśniowie Dolnym – 1,2 mln zł;
- gmina Tarnów – przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej o halę sportową i segment dydaktyczny w miejscowości Wola Rzędzińska – ponad 1,5 mln zł.

 - Ponadto 16,6 mln zł otrzyma Małopolska za sprawą rezerwy, którą dysponuje Minister Finansów. Spora część tych środków została przekazana na przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, budowy budynków szkolnych. Inwestując w budynki szkolne, zmieniamy wizerunek polskich szkół, przystosowujemy je do wymagań edukacyjnych. Tak polski rząd wspiera inwestycje ważne dla lokalnej społeczności. Inwestycja w rozwój edukacji to inwestycja w przyszłość naszej Ojczyzny – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Z rezerwy, którą dysponuje Minister Finansów, dofinansowanie otrzymały w tym roku następujące inwestycje edukacyjne:
- gmina Wadowice – na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę Szkoły Podstawowej w Zawadce – blisko 2,2 mln zł;
- gmina Liszki – na budowę budynku o funkcji szkoły podstawowej i czterooddziałowego przedszkola i hali widowiskowo-sportowej w Kaszowie – ponad 1,3 mln zł;
- gmina Wolbrom – na modernizację budynku byłej Szkoły Podstawowej w Strzegowie na potrzeby utworzenia punktu przedszkolnego – blisko 350 tys. zł;
- powiat nowotarski – na budowę budynku Zespołu Szkół nr1 z salą gimnastyczną oraz rozbudową budynku Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych przy ul. Jana Pawła II 85 w Nowym Targu – 3 mln zł.

- Rządowe środki zmieniają oblicze polskich placówek oświatowych, stanowią realne wsparcie rozwoju polskiej młodzieży
- dodaje wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

20230829_Trzciana 20230829_Trzciana
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj