Inwestycje blisko mieszkańców. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie wadowickim
2023-08-29

Kolejne ponad 73 mln zł dla Małopolski na 162 inwestycje. To ostatnie wyniki naboru na dofinansowanie zadań dotyczących remontów dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

- Był to nabór dodatkowy, przygotowany z myślą o małych remontach, szybkich pracach naprawczych i poprawie nawierzchni. Niejednokrotnie nie jest konieczne przeprowadzanie generalnej modernizacji, a wystarczy tzw. remont nakładkowy, bez ingerencji w głębsze warstwy drogi. Ponad 4,1 mln zł przeznaczone zostało dla samorządów z powiatu wadowickiego – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

To właśnie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z powiatu wadowickiego wojewoda Łukasz Kmita podpisał dzisiaj umowy potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym w Wadowicach. W podpisaniu umów udział wzięli małopolscy parlamentarzyści: Filip Kaczyński i Marek Polak.

Ponad 4,1 mln zł dla samorządów z powiatu wadowickiego

- Podpisane dziś 10 umów pozwoli wyremontować ponad 7,5 km wadowickich dróg lokalnych. Dwa z tych zadań zostaną zrealizowane przez powiat. Dotyczą one dwóch odcinków dróg powiatowych w miejscowościach Łączany i Gierałtowiczki o łącznej długości prawie 1,8 km. Suma dofinansowania tych inwestycji to blisko 1,3 mln zł i stanowi 80% wartości inwestycji. Ważne są również umowy podpisywane z przedstawicielami gmin. Gmina Mucharz na remont drogi gminnej w miejscowościach Mucharz oraz Skawce otrzyma ponad 645 tys. zł. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg pomaga rozwijać całą Małopolskę i łączyć ją kolejnymi kilometrami wyremontowanych dróg - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pozostałe zadania gminne w powiecie wadowickim, które otrzymały rządowe dofinansowanie, to:
•    remont drogi gminnej Łękawica - Bugaj - Stryszów - Zakrzów w miejscowości Stryszów, gmina Stryszów – ponad 166 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowościach Stronie i Zakrzów, gmina Stryszów – ponad 342 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowości Ryczów, gmina Spytkowice – ponad 233 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowości Gierałtowice, gmina Wieprz – blisko 274 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowości Wysoka, gmina Wadowice – ponad 586 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowości Tłuczań-Kmiecie, gmina Brzeźnica – ponad 285 tys. zł;
•    remont drogi gminnej w miejscowości Leńcze, gmina Kalwaria Zebrzydowska – blisko 311 tys. zł.
Przyznane dofinansowanie mieści się w przedziale 50-80% wartości inwestycji.

Pełna lista zadań z powiatu wadowickiego, które otrzymały dofinansowanie z RFRD na remonty dróg, znajduje się tutaj: http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/Powiat wadowicki_01.xlsx

Wielki plac budowy
- Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie prawie 1,3 mld zł; ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. A przypomnę, że do Małopolski w naborze na rok 2024 mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom  – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe środki dla samorządów
- To, co udało nam się w Polsce, to samorządy. Dlatego też z rządowych dotacji, a także programów środki płyną do wszystkich gmin, miast i mniejszych miejscowości. Dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. samorządy jeszcze w tym roku otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Dodatkowa pula dla małopolskich samorządów wyniesie ok. 1,2 mld zł. Środki z podziału tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki, a samorządy będą mogły same decydować o ich przeznaczeniu. To szansa na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Ogółem jednostki samorządu terytorialnego z powiatu wadowickiego otrzymały prawie 62 mln zł – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

4D5A11864D5A0783AH0A77764D5A08034D5A08764D5A10324D5A08554D5A0941
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj