Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2023-08-29

Legionelloza w Małopolsce, podsumowanie bezpieczeństwa podczas wakacji, skutki sobotniej nawałnicy oraz pomoc mieszkańcom Trzebini – to tematy rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, którą przeprowadził redaktor Jacek Bańka w programie „Gość poranka”.

- To, co najważniejsze. W Małopolsce nie mamy ogniska, które by powodowało, że z jednego miejsca mamy większą liczbę osób zakażonych, osób hospitalizowanych. Tego w niedzielę się obawialiśmy. Na terenie powiatu brzeskiego w jednym domu opieki nad seniorami, gdzie było prawie 60 osób, do szpitala trafił jeden pacjent w stanie ciężkim. Były obawy, czy Legionella nie spowoduje dużego ogniska, konieczności zabezpieczenia szpitali i wsparcia dla tego prywatnego ośrodka. Sytuacja wyglądała na poważną. Dziś już wiemy, że tylko jeden przypadek Legionelli tam wystąpił. Dokonaliśmy analizy, ile przypadków było w latach wcześniejszych. Legionella już występowała w Małopolsce i Krakowie. Nie ma ogniska, Małopolanie są bezpieczni – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Legionelloza zawsze występowała. Działkowiec, który miał rozwinięty wąż z wodą na swojej działce. Nie używał go, potem go podłączył do sieci. W wężu była woda, która się nagrzała. Pałeczki Legionelli szybko się rozmnażają w wysokiej temperaturze. Doszło wtedy do zakażenia przez przyjęcie tego aerozolu. Drugi przypadek to przypadek z klimatyzacji. Nie ma powodu do niepokoju. Jak jednak wracamy z wakacji, spuśćmy wodę z kranu przez 2 minuty. Jeden z przypadków w Małopolsce został przywieziony z Chorwacji. Widzimy też dane międzynarodowe. Jesteśmy gotowi, żeby szybko reagować i zabezpieczać mieszkańców. Noc z niedzieli na poniedziałek nie była spokojna, ale dane z wczoraj i wyjaśnienia służb powodują, że możemy spać spokojnie – dodaje wojewoda Kmita.


Bezpieczeństwo w Małopolsce
- Faktycznie mamy około 16 utonięć w sezonie. To dużo więcej niż w ubiegłych latach. Jest finisz wakacji, patrzmy na bezpieczeństwo nad wodą. Do wody nie wolno wchodzić pod wpływem alkoholu. ITD i Policja prowadzą kontrole. Jest ich ponad 1000, jeśli chodzi o ITD. Głównie kontrolowane są  autobusy, które wożą młodzież. Prosimy i apelujemy o zwracanie uwagi. Są burze nad Małopolską. Szczęśliwie nie było ostatnio ewakuacji obozów harcerskich. PSP i inne służby są gotowe, żeby reagować prewencyjnie, ale też nieść pomoc. Ostatnia sobota była z dynamiczną pogodą w Małopolsce. Były wielkie straty w powiecie bocheńskim, brzeskim i tarnowskim. Zerwane dachy… W niedzielę poprzypominaliśmy wójtom i burmistrzom, że istnieje możliwość wsparcia finansowego ze środków rządowych. To realizują gminy. Apelujemy, żeby to robić szybko, tego samego dnia lub następnego. Jak ktoś ma zerwany dach, to warto, żeby pomoc była szybka. Potem jest możliwość dalszego wsparcia z budżetu państwa kwotą do 200 tysięcy na odbudowę. Sytuacja w Małopolsce była dynamiczna. Gmina Czchów apeluje o objęcie specjalną uchwałą Rady Ministrów tego samorządu. Będziemy to analizować. Na miejscu był wojewoda Pagacz, oceniał straty. Samorządy i mieszkańcy nie zostaną bez pomocy. Państwo chce działać szybko i sprawnie. Musi być współpraca z samorządami. One wypłacają środki. My mamy środki na ten cel – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Pomoc dla mieszkańców Trzebini
- Po pierwsze zrealizowaliśmy wspólnie z Państwową Służbą Geologiczną i Ministerstwem Aktywów coś strategicznego. To wyznaczenie terenów, które znajdowały się w historycznej eksploatacji. Wyznaczone są miejsca, gdzie powstawały i mogą powstawać zapadliska. Łącznie jest ich 528, wśród nich 62 miejsca są wyznaczone jako istotne. SRK – podmiot powołany przez państwo, żeby ponosić skutki likwidacji – działa. Wypełnia pustki. Część prac jest zrealizowana. Są wykonywane też odwierty kontrolne – wyjaśnia wojewoda Kmita.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-nie-ma-ogniska-legionellozy-malopolanie-sa-bezpieczni


20230329 Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj