Inwestycja, na którą czekano ponad 30 lat. W Czyżówce w gminie Trzebinia powstało nowe ujęcie wody
2023-08-28

– Na realizację tej inwestycji mieszkańcy gmin Trzebinia, Chrzanów i Libiąż czekali ponad 30 lat. Prace związane z budową ujęcia wody głębinowej wraz całą infrastrukturą i siecią wodociągową dobiegły końca. Dobrej jakości woda pitna płynie już do lokalnej społeczności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na terenie ujęcia wody w Czyżówce w gminie Trzebinia odbył się briefing prasowy dotyczący podsumowania realizacji inwestycji. Uczestniczył w nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli poseł Krzysztof Kozik, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk oraz przedstawiciele Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie i Wodociągów Chrzanowskich.

W stronę niezależności

– Odbiorcami zupełnie nowego źródła wody pitnej są na razie mieszkańcy Czyżówki, ale docelowo woda popłynie do osób zamieszkujących teren trzech gmin: Trzebinia, Chrzanów i Libiąż. Realizacja inwestycji jest ważnym krokiem w kierunku uniezależnienia lokalnej społeczności od zewnętrznych dostawców. Nie byłoby to możliwe bez środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Na realizację zadania pn. „Budowa ujęcia wody Czyżówka” Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie otrzymał 2,85 mln zł w ramach I edycji „Polskiego Ładu”. Całkowity koszt wyniósł niecałe 4,2 mln zł.

Gwarancja nieprzerwanej dostawy

– Tutejsze złoże gwarantuje dostawę istotnej ilości wody dla mieszkańców naszych gmin na kolejne lata. Pozwoli też w znacznym stopniu zmniejszyć ilość wody kupowanej u dostawców zewnętrznych, czyli ze zbiornika w Dziećkowicach i od Tauronu – mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK, właściciela ujęcia.

 Woda z nowego ujęcia zasila sieć wodociągową, którą dysponują Wodociągi Chrzanowskie.

– Budowa nowego ujęcia wody to część naszej strategii oraz konsekwentnie wdrażanego planu, który zakłada uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Na naszym obszarze mamy świetnej jakości wodę, a nowe ujęcia to dla mieszkańców gwarancja jej nieprzerwanej dostawy oraz pozytywnego wpływu na cenę świadczonych przez nas usług – podkreśla prezes zarządu Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka.

Siódme ujęcie w regionie

To pierwsze wybudowane ujęcie wody w regionie od ponad 30 lat. Dotychczas na terenie, który obsługują Wodociągi Chrzanowskie, funkcjonowało 6 źródeł zaopatrzenia w wodę: w Bolęcinie, Lgocie, Płokach, Psarach i Sierszy (gmina Trzebinia) oraz ujęcie „Żelatowa” (gmina Chrzanów).

Przygotowania do realizacji inwestycji trwały kilka lat. Najpierw wykonano badania hydrogeologiczne, a następnie odwierty. Powstały dwie studnie: podstawowa i awaryjna ujmujące triasowe piętro wodonośne.

Zasobne złoże oferuje wodę o znakomitych parametrach i bogatą w składniki mineralne. Jego maksymalna wydajność to 800 m3 (kubików) na dobę, chociaż w początkowej fazie eksploatacji – dopóki ujęcie nie zostanie podpięte do ogólnej sieci wodociągowej – będzie z niego pobierane ok. 80-100 m3 na dobę na potrzeby mieszkańców Czyżówki.

Zakres prac obejmował budowę całej infrastruktury ujęcia wody głębinowej wraz z pompownią wody, zbiornikami wody czystej, infrastrukturą towarzyszącą i siecią wodociągową.

20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka 20230828Czyzowka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj