Spełnienie marzeń i dążeń lokalnej społeczności. Oddanie do użytku nowego budynku przedszkola w Jaworniku
2023-08-25

– To będzie nowa jakość: dla dzieci, które będą miały tu odpowiednie warunki rozwoju; dla ich opiekunów, którzy będą tu pracować; dla rodziców oraz całej lokalnej społeczności. To przykład bardzo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, która staje się faktem dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński o oddanym dziś do użytku nowym budynku przedszkola w Jaworniku w gminie Myślenice.

W uroczystości wzięli również udział poseł Władysław Kurowski oraz burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.


Dofinansowanie z RFIL = wartość inwestycji


– Otwieramy przedszkole z oddziałem żłobkowym, które zapewni miejsce dla 125 najmłodszych mieszkańców Jawornika. Budynek jest wyposażony w pełne zaplecze kuchenne. Obok znajduje się plac zabaw i miasteczko rowerowe. Działania związane z powstaniem tego budynku trwały ponad 10 lat. Dziś cieszymy z jednej z najważniejszych inwestycji w tej miejscowości. Gmina pozyskała na nią 7,5 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i taka też jest szacunkowa wartość tego projektu. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że właśnie te środki umożliwiły realizację tej budowy
– przekazuje II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.


Nowoczesne, wyposażone, bezpieczne i gotowe do przyjęcia dzieci


Budynek przedszkola powstał w technologii tradycyjnej, murowanej. Bryła w kształcie prostokąta ma dwie kondygnacje: parter i użytkowe poddasze. Budynek został wyposażony m.in. w pełne zaplecze kuchenne czy elektryczną windę osobową.

Przy przedszkolu powstał także plac zabaw składający się z kilku urządzeń zabawowych, pod którym wylano bezpieczną nawierzchnię. Wykonano także ogrodzenie panelowe, zamontowano ławki zewnętrzne oraz kosze na śmieci.

Wrażenie robi miasteczko rowerowe, które powstało obok przedszkola. Posiada ono dojazd i dojście w formie ciągu pieszo-rowerowego. Wykonano tam ścieżki rowerowe dwukierunkowe, jednokierunkowe oraz chodniki i place piesze.

Na terenie miasteczka rowerowego znajduje się też m.in.
   • skrzyżowanie o ruchu okrężnym – rondo o średnicy 6 m;
   • skrzyżowania z pierwszeństwem przejazdu;
   • skrzyżowania równorzędne;
   • przejazd kolejowy.


RFIL w gminie Myślenice


Gmina Myślenice pozyskuje wiele środków z rządowych funduszy. Wśród inwestycji, na które pozyskano dofinansowanie z RFIL, jest sala gimnastyczna przy Zespole Placówek Oświatowych w Drogini, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Osieczanach oraz budowa trzeciej niecki basenu w Centrum Wodnym AQUARIUS.

Wartość dofinansowania tylko tych trzech inwestycji to prawie 15 mln zł, a całość środków z RFIL pozyskanych przez gminę Myślenice to prawie 41 mln zł.

– Tak działa Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. W całej Małopolsce samorządy otrzymały z pięciu edycji tylko z tego źródła 1,5 mld zł. Jak widać tutaj, w gminie Myślenice, owocem tego programu są inwestycje w rozwój lokalnych społeczności, lepsze warunki edukacji czy odpowiedniejsze miejsca opieki dla najmłodszych. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego dba o kompleksowe wspieranie samorządów – podkreśla wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.  

– Przypomnijmy, że dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. samorządy jeszcze w tym roku otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Dodatkowa pula dla małopolskich samorządów wyniesie ok. 1,2 mld zł. Środki z podziału tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki, a samorządy będą mogły same decydować o ich przeznaczeniu. To szansa na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Z tej puli do gminy Myślenice trafi niemal 17 mln zł – dodaje wicewojewoda Małodziński.


20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik 20230825_Jawornik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj