Sprzęt dla małopolskich zespołów ratownictwa medycznego
2023-08-23

– Przekazane urządzenia to nowoczesny sprzęt, który wspomaga pracę ratowników i poszerza możliwości udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia. System kompresji klatki piersiowej umożliwia stosowanie uciśnięć klatki piersiowej podczas transportu do miejsca, w którym realizowane będą zaawansowane metody ratowania życia. To w pewnym sensie dodatkowa para rąk ratowników. Zespoły ratownictwa medycznego wyposażone zostaną także w nowe respiratory transportowe. Dzięki niewielkim rozmiarom i lekkiej konstrukcji umożliwiają one skuteczne i bezpieczne dla pacjenta stosowanie wentylacji mechanicznej poza szpitalem – mówi  wojewoda Łukasz Kmita o sprzęcie medycznym, który trafia do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego.

Ten kolejny rodzaj wsparcia, które otrzymują małopolskie podmioty medyczne, wojewoda omówił dziś na briefingu prasowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele beneficjentów – dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska oraz dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek. Briefing odbył się przed magazynem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, skąd dysponenci ZRM-ów odbierają wspomniany sprzęt.


Wsparcie pozyskane z WHO

– Ta partia urządzeń to sprzęt, który został pozyskany z Ministerstwa Zdrowia dla dysponentów ZRM-ów w ramach pomocy z WHO – tłumaczy wojewoda Kmita.

Jako wsparcie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz działaniami podejmowanymi na rzecz uchodźców Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny, który trafi do zespołów ratownictwa medycznego czynnie zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny.

Pierwsza część już przekazanego sprzętu obejmowała defibrylatory, teraz są to respiratory oraz urządzenia do kompresji klatki piersiowej.


Ponad 3,1 mln zł


Szacunkowa wartość systemu kompresji klatki piersiowej LUCAS to ok. 70 tys. zł, respiratora – ok. 30 tys. zł, zaś defibrylatora – ok. 50 tys. zł. Łączna wartość przekazanego sprzętu to zatem szacunkowo ponad 3,1 mln zł.

Część sprzętu już trafiła do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w pierwszej połowie roku. 11 defibrylatorów odebrały placówki z: Chrzanowa, Suchej Beskidzkiej, Wadowic, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, Niepołomic, Nowego Targu oraz Proszowic.

Pozostałą część, w postaci urządzeń do kompresji klatki piersiowej (24 sztuki) oraz respiratorów (30 sztuk), dysponenci odbierają teraz.

Urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz respiratory otrzyma 17 małopolskich dysponentów ZRM-ów.

Najwięcej, bo 4 urządzenia do kompresji klatki piersiowej otrzyma Szpital Powiatowy w Chrzanowie, natomiast po 2 urządzenia trafią do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

W przypadku respiratorów Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzyma ich 5, natomiast Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach wzbogaci się o 3 sztuki. Po 2 respiratory trafią natomiast do placówek w: Brzesku, Niepołomicach, Nowym Targu, Gorlicach i Limanowej.

Na liście odbiorców sprzętu są także szpitale w: Suchej Beskidzkiej, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Sączu, Proszowicach, Zakopanem, Bochni, Miechowie, Myślenicach, a także Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Niepołomickie Centrum Medyczne oraz Pogotowie Ratunkowe w Skawinie.


Nowe karetki


– Doposażanie zespołów ratownictwa medycznego jest niezwykle ważne. Jak już niedawno informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.


20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO 20230823_sprzet_WHO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj