„Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”. Oratorium Bachledowiańskie ku czci Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego
2023-08-14

- To więcej niż drogowskaz. W świecie pełnym relatywizmów, półprawd i uproszczeń – przesłanie, które pozostawił nam Prymas Tysiąclecia, jest jak latarnia nieustannie świecąca jasnym światłem, widocznym w szczególności pośród mroków. „Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”. Nie ma kompromisów. Jeśli chcesz żyć dobrze, „równoj ku górze”. Tylko takie życie – oparte na wartościach, ambitnych celach, wytrwałej służbie prawdzie – ma sens – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Znaczenie tego przesłania szczególnie dało się dziś słyszeć w wyjątkowym miejscu na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Odbył się tam uroczysty koncert „Równoj ku Górze”, czyli „Oratorium Bachledowiańskie”.

Oratorium powstało dla uczczenia osoby i myśli wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionego Kościoła Katolickiego, represjonowanego przez władze komunistyczne, pośmiertnie odznaczonego Orderem Orła Białego. To wielkie plenerowe multimedialne widowisko towarzyszy drugiej rocznicy beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego, przypadającej na 2023 rok.
Autorką libretta jest wybitna podhalańska poetka, naoczny świadek obecności Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce, Zofia Truty. Muzykę  stworzył Bartłomiej Gliniak – kompozytor muzyki filmowej i czterech oratoriów, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, czterokrotnie nominowany do Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Utwór składa się z 12 pieśni i 10 narracji inspirowanych nauczaniem kardynała Wyszyńskiego. Na scenie wystąpiło łącznie 180 osób, a widowisko obserwowało 5 tysięcy osób.

- Wyrażam serdeczne podziękowania Panu Janowi Mrowcy – inicjatorowi Oratorium oraz Paniom Halinie Przebindzie i Katarzynie Golec – reżyserkom widowiska. To dzieło, które w całej rozciągłości i w doniosły sposób promuje ponadczasowe  wartości: dobro, piękno, prawdę, patriotyzm, solidarność społeczną, pojednanie między ludźmi i narodami. Dziękuję Państwu za opiekę nad dziedzictwem, które pozostawili nam Święty Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński. To niezwykle ważne, aby to dziedzictwo pupularyzować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To część naszej tożsamości narodowej, której powinniśmy strzec jak cennego i pięknego skarbu. Jak sami Państwo podawali, „Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków”. Tak, to najpiękniejszy, najbliższy niebu hołd, wołający z głębi serca i przypominający nam wszystkim o tym, co najważniejsze, a co tu – w górach – czujemy chyba najmocniej – podkreśla wojewoda Kmita.


Część góralską wykonali w gwarze podhalańskiej członkowie tradycyjnych zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, kapela Krzysztofa Czecha i zespół Haniaczyków grających na trombitach oraz uznani artyści polskiej sceny muzycznej: Bracia Golec, Krzysztof Cugowski, Roxie Węgiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Halina Mlynkova, Andrzej Lampert. Atmosferę górskiego piękna i wyrazistości dodały regionalne instrumenty: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Klasyczne elementy oratorium „Równoj ku Górze” zostały wykonane przez Orkiestrę Akademii Bethovenowskiej z towarzyszeniem Scholi Ojców Paulinów. Koncert był połączony z prezentacją dziedzictwa myśli i nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego poprzez teksty czytane przez znanego aktora, Jerzego Zelnika.  


- Tu, w górach, warto przypomnieć jeszcze myśl – Świętego Jana Pawła II. Jednym z drogowskazów, które wyniosłem z Jego nauczania, są słowa zawarte w poemacie „Tryptyk rzymski”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być — Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś, źródło?!”… Te słowa szczególnie mocno teraz do mnie wracają. Chciałoby się rzecz, „jeśli chcesz znaleźć źródło – równoj ku górze”. Oratorium Bachledowiańskie to szczególnie piękna odpowiedź na pytania, gdzie jest źródło i gdzie jest prawda. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i realizacji tego dzieła – dodaje wojewoda Kmita.

20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka 20230814 Oratorium Bachledówka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj