Kraków Piastów – nowy przystanek zwiększy dostęp do kolei w stolicy Małopolski
2023-08-03

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę opiewającą na niemal 24 mln zł netto na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku kolejowego w Krakowie. Zlokalizowany w sąsiedztwie ul. Powstańców obiekt ułatwi podróże w aglomeracji i będzie jednym z trzech nowych przystanków wybudowanych w mieście w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

W konferencji prasowej zwołanej w związku z podpisaniem umowy wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. Obecni byli także: wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki, radny miasta Krakowa Włodzimierz Pietrus oraz członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Piotr Majerczak.


Siła kolei


– Nowe przystanki wybudowane w Krakowie pozwolą zwiększyć atrakcyjność komunikacyjną kolejnych obszarów. Ułatwią mieszkańcom dojazd do centrum miasta i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Stawiamy na przyjazny środowisku, zrównoważony transport – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Komunikacja kolejowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Dzięki rządowemu „Programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych, odpowiednio dostosowanych peronów. Wpłynie to na większą konkurencyjność kolei w wyborze środka transportu – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– PLK S.A. kończą fundamentalne dla rozwoju Krakowa inwestycje. Dzięki zmodernizowanej linii średnicowej ułatwimy rozwój kolei aglomeracyjnej. Nowe przystanki poprawią dostęp do kolei i dadzą bezkonkurencyjną czasowo alternatywę w dojeździe do centrum miasta – mówi członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Piotr Majerczak.


Lepszy dojazd do centrum miasta


Planowany nowy przystanek zlokalizowany będzie w sąsiedztwie ul. Powstańców – w miejscu, gdzie łączą się dwie linie kolejowe: nr 8, prowadząca w kierunku Kielc i Warszawy oraz nr 95 w kierunku Podłęża i Tarnowa. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym znajdującym się nad linią kolejową. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.

Na peronach o długości 200 metrów (ich liczba zależna będzie od przygotowanego projektu) znajdą się wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2024 r.

Umowa została podpisana przez PLK S.A. z firmą Swietelsky Sp. z o.o. Wykonawca będzie mieć 16 miesięcy na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku.


Modernizacja kolei pełną parą


Rządowy „Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje. Trzy z nich – Kraków Piastów, Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek – znajdą się w stolicy województwa. Nowe przystanki powstaną także m.in. w miejscowościach: Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz. Z nowych peronów w Zatorze i Wolbromiu już korzystają podróżni. Ponadto PLK S.A. zmodernizują 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju.

W ramach Krajowego Programu Kolejowego na terenie województwa małopolskiego realizowanych jest 8 projektów o łącznej wartości niemal 6,4 mld zł. Ponadto trwają 3 projekty dokumentacyjne opiewające na kwotę 334,3 mln zł. Zrealizowano już natomiast 15 projektów o łącznej wartości prawie 1,5 mld zł.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W sumie na ten cel przeznaczono 1 mld zł, a zmodernizowane perony pojawią się w 185 lokalizacjach w całej Polsce.


Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa 20230803 Piastów Umowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj