Żabno śpiewa (nie)zakazane piosenki
2023-08-01

Niektóre przepełnione są radością pierwszych dni Powstania; inne pokazują trud i cierpienie żołnierzy, którzy w imię niepodległości Polski gotowi byli oddać życie. Większość z nas zna na pamięć przynajmniej jedną z nich. Powstańcze piosenki – bo o nich mowa – przez 63 dni słychać było na ulicach stolicy. W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miastach Polski zaśpiewano je na nowo. W taki sposób hołd Powstańcom oddało także Żabno. W wydarzeniu uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości na placu przy Dębie Wolności rozpoczęły się minutą ciszy dokładnie o godz. 17.00. Następnie mieszkańcy i zebrani goście uczestniczyli w montażu muzyczno-poetyckim połączonym ze wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych. Każdy z uczestników otrzymał śpiewnik, a muzycznego wsparcia udzielał zespół wokalny Cantabile.

- Piosenki powstańcze mają w sobie wyjątkowy przekaz. Przepełnione są mocą, która dodawała sił miastu wyrywającemu się z niewoli. To one jednoczyły Powstańców, zagrzewały do walki, dodawały sił. Stały się nieodzowną częścią Powstania Warszawskiego i polskiej drogi ku niepodległości – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Koncert pn. „Żabno śpiewa (nie)zakazane piosenki” odbył się w ramach cyklu wydarzeń wpisanych w 12. Dni Żabna. Finał zaplanowano na 6 sierpnia.


1 sierpnia Żabno 1 sierpnia Żabno 1 sierpnia Żabno 1 sierpnia Żabno
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj