Z Kornatki na Fifth Avenue
2023-07-28

To jedna z tych historii, które mogą napawać dumą całą Małopolskę. Franciszek Piwowarczyk ma 47 lat. Urodził się w Kornatce w powiecie myślenickim. W 1992 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. 24 lata pracuje w służbach mundurowych. Niedawno został komendantem policji w Irvington w stanie New Jersey. Jest pierwszym Polakiem zajmującym tak wysokie stanowisko w szeregach amerykańskiej policji. W tym roku będzie też pełnił honory Wielkiego Marszałka 86. Parady Pułaskiego, która 1 października przejdzie Piąta Aleją nowojorskiego Manhattanu.

Dziś z Franciszkiem Piwowarczykiem spotkał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, I wicewojewoda Ryszard Pagacz i II wicewojewoda Mateusz Małodziński. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś.

- To dla mnie zaszczyt, że mogłem Pana poznać. Jest Pan wielkim ambasadorem Polski i polskości. Widzę, że przywiązanie do polskich korzeni i historii nosi Pan w sercu. Dziękuję za ten wielki szacunek do ziemi ojczystej, do Małopolski, jaki widać w Pana postawie i języku. Życzę wielu sukcesów w policyjnej służbie w Irvington, na znamienitym stanowisku komendanta. Małopolska jest z Pana dumna! Na Pańskie ręce przekazuję serdeczne pozdrowienia dla amerykańskiej Polonii i wszystkich uczestników tego niezwykłego wydarzenia, jakim będzie Parada Pułaskiego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


- Parada Pułaskiego odbywa się corocznie od 1936 roku na Piątej Alei w Nowym Jorku. Jest wielką manifestacją polskości. Maszerują służby mundurowe, polskie szkoły, cała Polonia... Tegoroczna Parada Pułaskiego przemaszeruje 1 października pod hasłem „Polska i Ameryka w obronie Wolności”. Może wziąć w niej udział nawet 25 tys. osób! Po śniadaniu odbywa się uroczysta msza święta, a następnie uczestnicy w radosnym pochodzie wyruszą Piątą Aleją, na czele z Gwardią Honorową nowojorskiej policji i straży pożarnej. To dla całej amerykańskiej Polonii wydarzenie wyczekiwane i niezwykłe – opowiada pułkownik Franciszek Piwowarczyk.


Dzień Pamięci Generała Pułaskiego to święto obchodzone 11 października w Stanach Zjednoczonych upamiętniające Kazimierza Pułaskiego, polskiego i amerykańskiego generała. Data upamiętnia rocznicę śmierci Pułaskiego w bitwie pod Savannah. Wielka Parada Pułaskiego organizowana jest w pierwszą niedzielę października w Nowym Jorku. Piata Aleja staje się wtedy biało-czerwona, ku chwale generała Pułaskiego – bohatera walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego.


20230728 Gabinet policjant 20230728 Gabinet policjant 20230728 Gabinet policjant 363941189_242094125320410_5979094799120392816_n
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj