Jadąc na sygnale. Nowe karetki dla Małopolski
2023-07-28

To pojazdy szczególne. Ważą ok. 3 ton. Mają specjalistyczne wyposażenie. Często poruszają się w warunkach jazdy ekstremalnej. Dlatego też znaczny przebieg uzyskują niejednokrotnie w krótkim czasie. Tylko w czerwcu 2023 roku w Małopolsce karetki – bo o nich mowa – przetransportowały do SOR-ów lub Izb Przyjęć prawie 13 tys. pacjentów, a wyjeżdżały prawie 21 tys. razy.


5 nowych karetek

– Dlatego tak ważne jest zapobieganie szybkiemu zużywaniu karetek. Dbamy o to i potwierdzamy tę troskę po raz kolejny. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dwie z nich wzmocnią Zespoły Ratownictwa Medycznego funkcjonujące przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pozostałe pozwolą wymienić tabor szpitali w Gorlicach, Oświęcimiu i Nowym Targu
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Te dobre informacje wojewoda Kmita przedstawił dziś na briefingu prasowym, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.


Ze szczególną uwagą na karetki

Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane w ostatnim czasie za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego m.in. w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Środki na zakup ambulansów otrzymały następujące podmioty:

  1. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – 828 000 zł – zakup karetki systemowej,
  2. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika – 655 473,80 zł – zakup dwóch ambulansów transportowych,
  3. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej – 834 623,52 zł – zakup karetki systemowej oraz transportowej,
  4. Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – 361 536,16 – zakup  karetki transportowej,
  5. Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o. o. – 473 397 zł – zakup karetki transportowej,
  6. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie – 385 558,77 zł – zakup karetki transportowej,
  7. Szpital Powiatowy w Chrzanowie – 500 000 zł – zakup karetki systemowej.


Wojewoda Kmita zawnioskował także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Dotacje celowe w wysokości 100 tys. zł na zakup karetek były również przyznawane za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego w roku 2019. Otrzymały je wtedy powiaty: suski (karetka systemowa), wadowicki (karetka systemowa i transportowa), nowosądecki (karetka systemowa), proszowicki (karetka systemowa), limanowski (karetka systemowa), tarnowski (karetka systemowa).


System Państwowego Ratownictwa Medycznego


W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

Stawka za dobokaretkę – czyli 24-godzinny dyżur – wynosi 8 852,80 zł w przypadku karetki typu „S” z lekarzem oraz 6 503,20 zł w przypadku karetki typu „P” składającej się z obsługi w postaci ratowników medycznych.

Co istotne – wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu.

– W listopadzie uruchomiliśmy dodatkowy zespół ratownictwa medycznego z Bukownie. W najbliższych miesiącach chcemy także uruchomić podstację na terenie gminy Czernichów, aby maksymalnie skrócić czas dojazdu do osób poszkodowanych w zachodniej części powiatu krakowskiego – przekazuje wojewoda Kmita.

W roku 2022, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na tysiąc ludności w Małopolsce zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy medycznej 72 osobom.

20230728 Briefing karetki 20230728 Briefing karetki 20230728 Briefing karetki Karetki dla Małopolski Karetki dla Małopolski Karetki dla Małopolski Karetki dla Małopolski Karetki dla Małopolski KARETKI
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj