Wojewódzkie obchody Święta Policji w Krakowie
2023-07-27

24 lipca 1919 r. Sejm uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Dziś na Wzgórzu Wawelskim odbył się uroczysty apel z okazji wojewódzkich obchodów Święta Policji połączony ze ślubowaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Policjantkom i policjantom towarzyszyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda Mateusz Małodziński. Obecni byli: komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak oraz komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion wraz ze swoim zastępcą insp. Rafałem Leśniakiem oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Wyrazy uznania od premiera Mateusza Morawieckiego
– Służba w Policji wymaga szerokiej wiedzy i kompetencji, sprawności intelektualnej i fizycznej oraz wytrzymałości psychicznej, koniecznych w konfrontacji z wyzwaniami i zagrożeniami stale obecnymi w Państwa pracy. To służba trudna, zapewniająca jednak Polakom bezpieczeństwo tak w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych. Dbając o to, by była ona również bezpieczna, a przy tym nowoczesna, w ramach nowego Programu Modernizacji Służb Mundurowych przeznaczyliśmy dla Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej ponad 10 mld złotych. Wyraz uznania dla pracy doświadczonych funkcjonariuszy stanowi natomiast nowe świadczenie dla policjantów posiadających co najmniej 15-letni staż służby – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wicewojewodę Mateusza Małodzińskiego.

– Wysoko cenię doświadczenie i profesjonalizm polskich funkcjonariuszy. W tym uroczystym dniu zwracam się więc z wyrazami wdzięczności i podziękowaniami do policjantek, policjantów, jak również cywilnych pracowników Policji za ich codzienną, ofiarną służbę. (…) Wszystkim Państwu życzę, by mundur który nosicie, był dla Was powodem dumy, znakiem powagi Rzeczypospolitej i jej instytucji. By był źródłem siły czerpanej z poczucia przynależności do sztafety pokoleń, które zapisały najbardziej godne karty w historii polskiej Policji – przekazał premier.

Awanse i odznaczenia

Uroczystości rozpoczęła msza święta, która odprawiona została w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Tuż po jej zakończeniu na dziedzińcu przed katedrą odbył się uroczysty apel. Po meldunku dowódcy o rozpoczęciu uroczystości na maszt podniesiona została biało-czerwona flaga, a następnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Podczas uroczystości wręczone zostały Odznaki Zasłużony Policjant oraz Medale za Zasługi dla Policji. Policjanci odebrali również akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Mianowanych zostało 24 funkcjonariuszy KWP w Krakowie.

– Serdecznie gratuluję wszystkim otrzymanych awansów i wyróżnień. To dowód uznania dla Państwa zaangażowania i poświęcenia w codziennej służbie. Mam nadzieję, że będzie to zachętą do kontynuowania wytężonej pracy i przyniesie wiele osobistej satysfakcji – dodaje wojewoda Kmita.

Warto być dumnym z polskiego munduru!
– Tu, na Wawelu, stojąc przed Wami w tym szczególnie symbolicznym miejscu, chcę wyrazić dumę z małopolskiego garnizonu, o którego sprawności i skuteczności tyle razy mogliśmy się przekonać w sytuacjach kryzysowych. Dziękuję, że zawsze można na Was liczyć! Zdarzenia drogowe, wypadki czy nawet ta wielka burza na Giewoncie, a także działania podczas pandemii, zabezpieczenie Igrzysk Europejskich i innych wielkich imprez czy pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy… Wyliczać można by długo. Byliście zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego. Na służbie. W gotowości. Zdeterminowani i świadomi odpowiedzialności. Dziękuję za to. I wiem, że jeszcze niejedno wyzwanie przed nami. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Małopolska Policja sobie poradzi. I jeszcze raz powtórzę: warto być dumnym z polskiego munduru! – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Primus inter fortes”

W 2021 r. wojewoda Łukasz Kmita wraz z komendantem nadinsp. Michałem Ledzionem zainicjowali specjalny sposób doceniania policjantów, którzy wyróżnili się ponadstandardowymi zachowaniami poza godzinami służby. Taki wymiar ma nagroda „Primus inter fortes” – „Pierwszy wśród odważnych”. Tym razem z rąk wojewody Ł.Kmity oraz komendanta M. Ledziona otrzymał ją asp. szt. Mariusz Morawski.

11 maja 2023 roku policjant w czasie wolnym od służby przemieszczał się na rowerze wraz z dziećmi w rejonie Bulwarów Wiślanych w Krakowie. Kiedy znajdował się na wysokości Stopnia Wodnego Dąbie, zauważył dziwnie zachowującego się w obrębie barierek mostu chłopca. Chwilę później ten niespodziewanie skoczył do wody, a funkcjonariusz niezwłocznie zadzwonił pod numer alarmowy 112, po czym sam ruszył chłopcu na pomoc. Udało mu się wyciągnąć nastolatka na brzeg i udzielić pierwszej pomocy medycznej.

– Policja to powołanie, które domaga się wielu wyrzeczeń – poświęcenia, wytrwałości i ciągłej gotowości do działań. „Primus inter fortes” – pierwszy wśród odważnych – to nagroda, którą wręczamy małopolskim policjantom, a która honoruje taką postawę: postawę gotowości do ponadstandardowych działań nawet po godzinach służby – przypomina wojewoda Kmita.

Małopolski garnizon rośnie w siłę
Dzisiejsza uroczystość na pewno szczególnie zapadnie w pamięci nowo przyjętym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom. Podczas apelu na sztandar ślubowało 60 policjantów. Następnie otrzymali oni legitymacje i zasady etyki zawodowej.

Obchody zakończyła uroczysta defilada, a od rana uroczystościom towarzyszył okolicznościowy piknik, przygotowany na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem.

– Wstąpienie do Policji to wielka decyzja, by chronić nas wszystkich – stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego ze świadomością ryzyka, które z tym się wiąże, co pewnie szczególnie przeżywają Wasze rodziny. Drodzy Policjanci i Policjantki! Gratuluję Wam podjęcia tej odważnej i dojrzałej decyzji wstąpienia w szeregi Policji. Życzę Wam poczucia spełnienia i osobistej satysfakcji w codziennej służbie. Niech święty Michał Archanioł – patron Policji, żołnierzy i Małopolski – ma Was zawsze w swojej opiece! – przekazał wojewoda Kmita.

Cześć pamięci tych, którzy polegli w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej!
– Dzień 24 lipca 1919 roku wyznaczył początek działalności Policji – tej kluczowej dla funkcjonowania państwa formacji, mającej za zadanie „ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”. I dzień ten wskazał, jak należy rozumieć służbę Obywatelom i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Tu, na Wawelu, w tak dostojnym miejscu, przy okazji Wojewódzkich Obchodów Święta Policji, spotykamy się, aby oddać hołd wszystkim, którzy tak tę służbę pojmowali i pojmują. Warto wrócić do historii… Warto przypomnieć sobie, dlaczego powinniśmy być dumni z polskiego munduru. Na początku II wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r. Cześć ich pamięci! – przypomniał wojewoda Kmita.

„Nie” dla szkalowania Policji
– „Pomagamy i chronimy” – głosi policyjna dewiza. Ale trzeba też pamiętać, że Policja to służba „nawet z narażeniem życia”. Dziś szczególnie silnie powinny wybrzmieć podziękowania dla Policji za tak pojmowaną służbę i postawę. I dziś też jasno powinniśmy powiedzieć „nie” wszelkim bezpodstawnym i krzywdzącym próbom szkalowania funkcjonariuszy i nagonkom na Policję. Nie ma mojej zgody na to, aby obrażać i dodatkowo też narażać policjantów. To szczególnie niebezpieczne w sytuacji wyzwań, z którymi się mierzymy, także międzynarodowych. Mundur jest filarem bezpieczeństwa. Nie można prowadzić do erozji struktur państwa, z takim mozołem budowanych po odzyskaniu niepodległości. Są granice, których przekraczać nie wolno – podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja 20230727_Policja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj