Jamboree – przygoda, która przydarza się tylko raz w życiu
2023-07-26

Od 1920 r., co 4 lata, w jednym z zakątków świata powstaje ogromny obóz. Przez kilkanaście dni zamieszkują go skauci z całego świata. Wspólnie realizują projekty, poznają wzajemnie zwyczaje swoich kultur, uczą się. W 2023 r. taka nietypowa wioska zawita do SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Dzisiaj u stóp Wawelu spotkali się harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego, którzy dołączą do uczestników Jamboree. W uroczystej odprawie uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Małopolska ma to ogromne szczęście, że może poszczycić się armią ponad 8 tysięcy harcerzy. To grupa, która swoje działania opiera o idee służby i braterstwa. Zawsze gotowa, by reagować i nieść pomoc. O jej potencjale wielokrotnie mogliśmy się przekonać, szczególnie w ostatnich latach. Warto wspomnieć choćby zaangażowanie harcerzy w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Już w pierwszych dniach działali wspólnie ze służbami mundurowymi, organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną, by chronić i udzielać wsparcia Ukraińcom szukającym schronienia przed brutalnymi działaniami Rosji w ich ojczyźnie. Razem przeszliśmy przez ten wymagający czas, pokonując kolejne wyzwania, jakie przed nami stawiał. Małopolska jest dumna z braci harcerskiej! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Łącznie z całej Polski do Korei Południowej na zlot skautowy udaje się reprezentacja licząca 535 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę (ponad 40-osobową) stanowią właśnie małopolscy harcerze. Na ich ręce wojewoda Łukasz Kmita przekazał niezbędne podczas wyjazdu plecaki turysty. Ich zakup współsponsorował Krakowski Park Technologiczny.

– Współczesny świat staje się coraz bardziej globalną wioską. Wzajemne poznawanie kultur i realizowanie wspólnych projektów umożliwia doskonalenie własnych umiejętności. Życzę, aby tegoroczny zlot dostarczył wszystkim jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Dziękuję prezesowi zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego za wsparcie zakupu plecaków dla harcerzy – dodaje wojewoda Kmita.

– Wyjazd na Światowe Jamboree do Korei Południowej to niesamowita możliwość poznania skautowego świata, otwarcie się na wielokulturowość i tradycje innych krajów. Życzę Wam, by zlot był dla Was niezapomnianą przygodą, pełną otwartości, nowych przyjaźni i pozytywnej energii, która będzie towarzyszyć Wam przez długie lata. Przywieźcie ze sobą plecaki pełne braterskich wspomnień i iskrę, która zapali nas wszystkich do przygotowania kolejnego Jamboree, które w 2027 roku odbędzie się w Polsce
– mówi komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Artur Walkowiak

– 10 lat przed pierwszym zlotem Jamboree powstały właśnie tu, w Krakowie, pierwsze drużyny harcerskie. Działo się to w czasach, kiedy nasz kraj był jeszcze pod zaborami. Od tamtych lat nieprzerwanie działamy i wychowujemy kolejne pokolenia świadomych obywateli naszej Ojczyzny. Fundamentem naszej działalności jest braterstwo. To właśnie zloty Jamboree są pokazem wspólnoty i braterstwa skautów z całego świata. Jamboree dla skautów jest jak olimpiada dla sportowców: wszyscy chcą tam pojechać. Cieszymy się, że tak liczna reprezentacja naszej Chorągwi jedzie do Korei Południowej. Na pewno przeżyją przygodę życia – mówi hm. Mariusz Siudek z ZHP Chorągwi Krakowskiej.

Międzynarodowy zlot skautowy Jamboree skierowany jest do osób w wieku 14-17 lat. Uczestniczyć w nim można tylko raz w życiu.

Odbywa się co 4 lata w ramach Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Organizatorem za każdym razem zostaje wybrana inna organizacja należąca do WOSM.

Tegoroczny zlot trwać będzie od 1 do 12 sierpnia. Obozowisko umiejscowione jest w SaeManGeum w pobliżu Parku Narodowego Byeonsanbando na półwyspie Byeonsan. Obszar zlotu zajmuje powierzchnię około 8,8 km². Płaski teren otaczają morze i góry.

Nie bez powodu 25. Światowe Jamobree Skautowe gości właśnie w tym miejscu. SaeManGeum – „Kraina możliwości i nadziei” – doskonale wpisuje się w hasło przyświecające tegorocznym spotkaniom młodych harcerzy, którym jest: „Draw your dream!", czyli „Narysuj swoje marzenie!”. Przez kilkanaście dni wioska skautów będzie bowiem właśnie miejscem rozwijania marzeń i kreowania nadziei.

Kolejny zlot już za 4 lata – tym razem w Polsce, w Gdańsku.

20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree 20230726 - Harcerze Jamboree
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj