Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Protestuję przeciwko nagonce na Policję
2023-07-24

Szanowni Państwo!

24 lipca to Święto Policji. I dlatego dziś zabieram głos w sprawie, która jest dla mnie szczególnie bulwersująca. Są granice, których przekraczać nie wolno. Są granice, których przekroczenie jest złamaniem podstawowych zasad, decydujących o funkcjonowaniu całego państwa i każdego obywatela z osobna.

Nie ma mojej zgody na szkalowanie policjantów wykonujących swoje obowiązki służbowe.

Na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku czytamy: 25/07 (wtorek) jesteśmy na Królewskiej pod posterunkiem bandytów.

Na jakiej podstawie wobec policjantów używa się takiego określenia? Jakie fakty, dowody i wyroki pozwalają na nazwanie funkcjonariusza publicznego bandytą?

Przypominam, że w Policji są odpowiednie służby kontroli, których zadaniem jest każdorazowo sprawdzanie sytuacji mogących budzić wątpliwości. Jednak dziś postanowiono wydać wyrok na policjantki i policjantów.

To dla mnie niedopuszczalne, by ktoś pozwalał sobie na takie sformułowania i nawoływał do nagonki na policjantów. Nazywanie bandytami policjantów wykonujących obowiązki służbowe to nadużycie.

Dla tych, którzy nie pamiętają, na czym polega praca Policji, przypomnę słowa przysięgi: Ja, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowania obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.

Każdy, kto nawołuje do nagonki na policjantów, zdaje się nie rozumieć, że ich służba to ciężka, codzienna praca, z narażeniem życia. Wstąpienie do Policji to wielka decyzja, by chronić nas wszystkich – stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego ze świadomością ryzyka, które z tym się wiąże.

Apeluję o opamiętanie się. Obrażanie ludzi, którzy dokonują tak odważnych życiowych wyborów, jest zwyczajną aberracją, która może prowadzić do erozji struktur państwa. Taka nagonka może generować zachowania stwarzające dodatkowe zagrożenie dla policjantów pełniących służbę.

W Święto Policji chcę nade wszystko przekazać całej małopolskiej Policji i każdemu Policjantowi z osobna wyrazy głębokiego szacunku za wybór życiowej drogi. I podziękować za trud codziennej służby oraz przeprosić za wszystkich, którzy nie zdają sobie z niego sprawy.


Wojewoda małopolski
Łukasz Kmita

WhatsApp Image 2023-07-24 at 10.46.59
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj