Ogłoszenie przetargu na modernizację drogi krajowej nr 94 w Olkuszu
2023-07-24

To szczególnie wyczekiwana w Małopolsce Zachodniej inwestycja. 10 lipca wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu. Tak dla tego projektu zapaliło się „zielone światło”. Dziś inwestor, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Kraków, ogłosił przetarg.

W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Konferencja prasowa odbyła się na skrzyżowaniu ul. Centralnej i Kościuszki w Olkuszu.

- DK94 stanowi alternatywę dla pojazdów poruszających się między aglomeracją śląską a Krakowem i jego okolicami. Jest arterią o dużym natężeniu ruchu i strategicznym znaczeniu w regionie. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2020 r. średnioroczny ruch dobowy wynosi na przewidzianym do rozbudowy odcinku od 26 tys. do prawie 33 tys. pojazdów. Modernizacja przyniesie mieszkańcom prawdziwy oddech ulgi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Na rządowej Trasie Dotrzymanego Słowa dzisiaj znajduje się Olkusz w woj. małopolskim. Od lat jego mieszkańcy czekają na przebudowę drogi krajowej, która przebiega przez miasto. Ta chwila nadchodzi. Systematycznie podnosimy poziom życia Polaków, a inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową są tego najlepszym dowodem i przykładem — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i korzystających z tego odcinka drogi krajowej nr 94. Natężenie ruchu jest tu bardzo duże. Uruchamiamy inwestycję o znaczeniu strategicznym. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o ten projekt i czuwają nad jego realizacją. Z dobrych informacji dla ziemi olkuskiej pozwolę też sobie przekazać, że dzięki ostatniemu rozstrzygnięciu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg region otrzyma ponad 3,2 mln zł z przeznaczeniem na remont drogi powiatowej 1096K w miejscowości Chechło czy remonty dróg gminnych w Bukownie, Wierzchowisku, Zadrożu czy Olkuszu – przypomina wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

- O zmiany na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu mieszkańcy Małopolski Zachodniej zabiegali od dawna. Dzięki doskonałej współpracy w strukturach rządu Premiera Mateusza Morawieckiego przełamujemy ten impas. Uruchomiony dziś przetarg to kolejny krok do realizacji inwestycji po wydaniu „zridu” przez wojewodę Łukasza Kmitę. Jej zakres jest spektakularny: rondo turbinowe, dwupoziomowe skrzyżowanie, kładka dla pieszych, ekrany akustyczne, ścieżki rowerowe. Wszystko po to, aby mieszkańcy sprawnie i bezpiecznie korzystali z tej części drogi krajowej nr 94 w Olkuszu – mówi poseł ziemi olkuskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Osuch.

Inwestor zaplanował zadania, które toczyć się będą na odcinku o długości prawie 4,4 km. Odcinek dwujezdniowej DK94 przebiegającej przez Olkusz zostanie rozbudowany. Podwyższeniu ulegną parametry techniczne i użytkowe. Poprawi się także klimat akustyczny w obszarze przyległej zabudowy. Szeroki zakres prac obejmie nie tylko wzmocnienia warstw konstrukcyjnych nawierzchni jezdni, ale także przebudowę skrzyżowań. I tak – połączenie DK94 z ul. Kościuszki i ul. Rabsztyńską przybierze formę skrzyżowania dwupoziomowego, a z ul. Kruszcową, ul. Długą – formę ronda turbinowego. Wszystkie pozostałe skrzyżowania DK94 z innymi drogami publicznymi (objęte opracowaniem) zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną.

4D5A0749AH0A5873AH0A5902
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj