79. rocznica Akcji III Most
2023-07-23

Tylko trzy razy w czasie II wojny światowej miała miejsce akcja, podczas której aliancki samolot wylądował i zabrał na pokład ludzi i ładunek. Akcje takie nosiły w kraju kryptonim „Most”. 79 lat temu, w nocy z 25 na 26 lipca, na ziemi tarnowskiej przeprowadzona została Akcja III Most. Alianci mieli przewieźć z Polski do Anglii fragmenty niemieckiej rakiety V2 zdobyte przez żołnierzy Armii Krajowej wraz ze sporządzoną przez polskich naukowców dokumentacją. Dziś w Wał-Rudzie i Zabawie zorganizowano uroczystości rocznicowe, które patronatem honorowym objął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wziął w nich udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecny był także sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

– Ta akcja nie mogła się udać. Polacy pokazali jednak, że niestraszne są im żadne przeszkody. Ta operacja uważana jest za jedną z najważniejszych akcji wywiadowczych podczas II wojny światowej. Tym samym Polacy po raz kolejny pokazali swoją niezłomność i wolę walki z okupantem. Teraz naszym obowiązkiem jest przekazywać kolejnym pokoleniom tę historię, aby bohaterowie Akcji III Most nie odeszli w zapomnienie – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym uczestników Akcji III Most w Wał-Rudzie. W imieniu wojewody Łukasza Kmity wiązankę złożył wicewojewoda Ryszard Pagacz. Tuż potem w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w sąsiedniej Zabawie odprawiona została msza święta w intencji uczestników Akcji.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się prezentacja projektu hangaru i wystawy multimedialnej poświęconej operacji III Most. Wspomniano także o uczestnikach Akcji. Dla zainteresowanych przygotowano również grę w postaci pokojów zagadek.

Więcej o Akcji III Most: https://histmag.org/most-iii-operacja-ktora-nie-mogla-sie-udac-13776

Akcja Most Akcja Most Akcja Most Akcja Most Akcja Most Akcja Most
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj