I Bieg Patriotyczny „Ku Wolności”
2023-07-22

Patriotyzm może przejawiać się na wiele sposobów, także w kulturze fizycznej, zdrowej rywalizacji czy wzajemnym szacunku. Dlatego też OSP w Uszwi w powiecie brzeskim zorganizowała I Bieg Patriotyczny „Ku Wolności” upamiętniający ppor. Jana Zydronia – uszewskiego bohatera walk o niepodległość. Uczestnikom kibicował I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecna była również członek zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech.

– To niezwykle cenna inicjatywa nie tylko dla mieszkańców Gminy, ale i całego regionu. Upamiętnianie lokalnych bohaterów narodowych, podtrzymywanie pamięci o poległych w walce o wolność naszego kraju, jest naszą powinnością i obowiązkiem. Bieg „Ku wolności” jest wyrazem troski o wspólne dobro, o najwyższe wartości. Uszewski bohater ppor. Jan Zydroń na którego cześć organizowany jest dzisiejszy bieg, poległ w obronie Ojczyzny 23 lipca 1920 roku w bitwie z bolszewikami w okolicach Wołpy. Biorąc udział w wydarzeniu, oddajmy hołd poległym i pokażmy, że historia naszego kraju obfituje w odważnych i walecznych patriotów – przekazał w liście do uczestników Biegu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Bieg odbył się na trzech dystansach w poszczególnych kategoriach wiekowych: bieg dzieci (10-14 lat) – 800m, bieg młodzieży (15-18 lat) – 5 km, bieg główny OPEN – 10 km. Wydarzeniem towarzyszącym dla wszystkich chętnych był spacer Nordic Walking na dystansie 1920 m (trasa symboliczna) oraz 3,5 km.

Po ceremonii wręczenia nagród odbyła się prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej „Najemnicy Bocheńscy”. Następnie na uczestników czekało Partyzanckie Ognisko.

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania publicznego pn. „Nasza Mała Ojczyzna” przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Bieg Bieg Bieg Bieg Bieg Bieg Bieg Bieg
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj