Otwarcie Parku Historycznego w Siarach
2023-07-21

W Siarach w gminie Sękowa powstało niezwykłe miejsce. Jeszcze do niedawna teren ten był zarośnięty wysokimi trawami. Teraz powstał tam Park Historyczny, który dopełnia Park Przyrodniczy ze ścieżką sensoryczną i stawem. W otwarciu Parku uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list wojewody Łukasza Kmity.

Wydarzenie rozpoczęło się od konferencji, na której zaprezentowano projekt pn. „Ocalić od zapomnienia – wzmacnianie dziedzictwa transgranicznego poprzez rewitalizację nekropolii I wojny światowej polsko-słowackiego pogranicza”. Tuż po niej nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Historycznego oraz wystawy pn. „Pamięć jest przyszłością”. W Parku Przyrodniczym natomiast odbył się koncert pn. „My to mamy szczęście”.

– Zagospodarowanie terenów zielonych przyczynia się do rozwoju i promocji gminy, mogącej poszczycić się innowacyjnymi rozwiązaniami w skali regionu i całego kraju. Kompleks Parkowy składający się z Parku Historycznego i sensorycznego to bez wątpienia ogromna inwestycja z unikatowymi konstrukcjami sensorycznymi cieszącymi się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Gratuluję pomysłu stworzenia kreatywnej przestrzeni służącej nie tylko celom edukacyjnym, ale i rozrywkowym. Ogrom wysiłku włożony w powstanie tego miejsca z pewnością zaowocuje wdzięcznością mieszkańców, chcących efektywnie spędzić wolny czas
– napisał wojewoda Łukasz Kmita.

Otwarcie Parku połączone zostało z I Festiwalem Win – Na Węgierskim Szlaku. Podczas spotkania odbyła się prezentacja oraz sprzedaż regionalnych, tradycyjnych wyrobów oraz win węgierskich. Zorganizowane zostały także międzypokoleniowe warsztaty plenerowe. Czas zgromadzonym umilił koncert gwiazd cygańskiej pieśni.

Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć wystawę malarską zatytułowaną „Moje Światy z Beskidu” autorstwa Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej.


Zdjęcia: portal HaloGorlice.info

Park Historyczny Park Historyczny Park Historyczny Park Historyczny Park Historyczny Park Historyczny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj