Ostatnie formalności dopełnione. Może ruszać budowa obwodnicy Zabierzowa
2023-07-21

W ubiegłym roku w sierpniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. zrid) dla obwodnicy Zabierzowa. Dzisiaj w siedzibie inwestora, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad - Oddział w Krakowie, podpisano umowę na realizację inwestycji na drodze krajowej nr 79.

Obecni byli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Kraków Tomasz Pałasiński, dyrektor Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Edyta Lisak oraz przedstawiciele wykonawcy.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.  

Obwodnica Zabierzowa powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

– Obwodnica Zabierzowa to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie. Przez tę miejscowość codziennie przejeżdża nawet przeszło 20 tys. pojazdów, w tym wiele samochodów ciężarowych. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby ulżyć mieszkańcom Zabierzowa, a także kierowcom, którzy korzystają z trasy prowadzącej przez tę miejscowość, bo to przyniesie im wiele korzyści, takich jak mniejszy hałas, czyste powietrze i zaoszczędzony czas – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

– Lepsza funkcjonalność dróg i spójny transport – to warunkuje rozwój miast i regionów. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. to także odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, którzy chcą poruszać się sprawnie, szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dzięki programowi utworzona zostanie sieć dróg krajowych gwarantująca efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego – przekazuje wojewoda Łukasz Kmita.

Szczegółowe informacje nt. programu dostępne są na stronie: (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rzadowy-program-budowy-drog-krajowych-do-2030-r-z-perspektywa-do-2033-r).

Umowa do realizacji 

Inwestycję zrealizuje firma Budimex, a wartość kontraktu prawie 676 mln zł. Wykonawca na budowę obwodnicy ma 37 miesięcy, nie licząc przerw zimowych trwających od 16 grudnia do 15 marca. Planowany termin zakończenia budowy to sierpień 2027 roku. 

Oddech ulgi

Obwodnica Zabierzowa będzie miała długość 10,3 km i zostanie poprowadzona po północnej stronie miejscowości. Nowy przebieg DK79 przejmie ruch tranzytowy, co poprawi płynność ruchu lokalnego. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020-2021 przez tę miejscowość przejeżdża codziennie ponad 21 tysięcy pojazdów, z czego prawie 2,5 tysiąca to ciężarówki. Inwestycja wpłynie też pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. 

M.in. tunel

Nowa trasa rozpocznie się przy węźle Modlniczka. Przez pierwsze 3,5 km będzie to trasa dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. W okolicy ul. Kasztanowej będzie miał początek tunel o długości 300 metrów, który zostanie poprowadzony pod ul. Krakowską. Nad tunelem powstanie m.in. rondo i nowy układ dróg lokalnych. Obwodnica wychodząc z tunelu odbije na północ od dzisiejszej DK79. Pierwsze skrzyżowanie na tej trasie powstanie w formie ronda łącząc ul. Szlachecką i projektowany nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 774. Kolejne rondo pozwoli na włączenie się na obwodnicę z ul. Rodziny Pagenów i z ul. Łąkowej w Bolechowicach. Od tego miejsca droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. 

W zachodniej części obwodnica będzie przebiegała wiaduktem nad linią kolejową łączącą Kraków i Katowice. Pod obiektem pozostawimy rezerwę na dwa dodatkowe tory, które mają w przyszłości połączyć obie aglomeracje. Obwodnica będzie kończyć się rondem w Rudawie, z którego zostanie rozprowadzony ruch na obecną DK79. Obok ronda powstanie stanowisko do kontroli i ważenia pojazdów. 

Na budowanej obwodnicy powstaną poza tunelem także cztery mosty, siedem wiaduktów i kładka dla pieszych przy ul. Kasztanowej. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna i telekomunikacyjna oraz sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostanie odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.    

Szczególny priorytet dla "zridów"

– Zmiany w infrastrukturze drogowej Małopolski dzieją się na naszych oczach. Tylko w ostatnich latach wydaliśmy w Malopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie między innymi zezwolenia na realizację inwestycji dla zachodniej obwodnicy Zielonek, obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28 czy odcinka drogi krajowej nr 44 – obwodnicy Oświęcimia. W wielu wypadkach liczba stron postępowania jest ogromna. Mimo to dokładamy wszelkich starań, by decyzje zapadały jak najszybciej, dając „zielone światło” inwestorowi. To sprawy, którym nadałem szczególny priorytet – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

20230721 20230721 20230721 20230721 20230721 20230721 20230721 20230721 20230721
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj