Drogi jak nowe. Wyniki naboru na remonty dróg powiatowych lub gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
2023-07-20

Do samorządów trafią kolejne środki na remonty dróg. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych, które otrzymały dofinansowanie w ramach dodatkowego naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023. Dziś wyniki dla Małopolski przedstawił wojewoda Łukasz Kmita.


Lepiej zapobiegać niż leczyć

– Ponad 73 mln zł i 162 inwestycje. To małopolskie wyniki naboru na dofinansowanie zadań polegających na remoncie dróg powiatowych lub gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Był to nabór dodatkowy, przygotowany z myślą o małych remontach, szybkich pracach naprawczych i poprawie nawierzchni. Chcemy, by drogi lokalne wyglądały jak nowe. Czasem nie jest konieczna generalna modernizacja, a wystarczy tzw. remont nakładkowy, bez ingerencji w głębsze warstwy drogi. Taki remont ma jednak spore znaczenie, bo zapobiega dalszym uszkodzeniom. Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Wyniki


Wśród 162 inwestycji, które otrzymały dofinansowanie, są 133 zadania gminne i 29 zadań powiatowych.

Wartość remontów drogowych, które zostaną zrealizowane dzięki rządowemu dofinansowaniu, to prawie 112 mln zł. Tym samym kwota dofinasowania stanowi ponad 65% kosztów wszystkich małopolskich inwestycji.

Robotami zostanie objętych prawie 130 km odcinków dróg lokalnych.

Wśród zadań powiatowych najwyższe dofinansowanie trafi do powiatów tarnowskiego na remont drogi powiatowej relacji Filipowice - Borowa (prawie 1,9 mln zł) oraz powiatu nowosądeckiego na remont drogi powiatowej Czarny Potok - Szczereż (ponad 1,8 mln zł).

Natomiast spośród zadań gminnych największe środki otrzymają gmina Bochnia na remont drogi gminnej w miejscowości Nieszkowice Małe i Buczyna (prawie 1,2 mln zł) oraz gmina Myślenice na remont drogi gminnej w miejscowościach Głogoczów i Krzyszkowice (prawie 1,1 mln zł).


Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dla Małopolski


– Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie prawie 1,3 mld zł; ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. Do wczoraj trwał nabór wniosków w ramach naboru na rok 2024. Ostatnie dni i godziny przyniosły lawinowe zainteresowanie samorządów. Przypomnę, że do Małopolski w tym naborze mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom
– podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sprawdź, gdzie powstaną inwestycje: https://www.gov.pl/web/premier/premier-oglosil-8-nabor-RPIS 

Briefing20230720_0001Briefing20230720_0003Briefing20230720_000720230720 RFRD RFRD2RFRD3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj