O nowych środkach na inwestycje dla samorządów. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji samorządowej w Makowie Podhalańskim
2023-07-19

Dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych samorządy w całej Polsce mogą realizować różne inwestycje. To już łącznie 63,4 mld zł przekazanych od początku działania programu m.in. na remonty szkół i żłobków, obiekty sportowe, nowe drogi czy sieci wodno-kanalizacyjne. To ważne inwestycje, bo zwiększają bezpieczeństwo i komfort życia Polaków.

Dziś w Makowie Podhalańskim odbyła się Konferencja Samorządowa współorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, a także samorządowców z całej Małopolski wraz z wicemarszałkiem województwa małopolskiego Łukaszem Smółką.


Polska jest jedna


– Na pewno znacie Państwo te tablice z polską flagą i godłem. Jako samorządowcy bardzo często stawialiście je w ślad za inwestycjami, które rosły w waszych regionach. Dlaczego te tablice pojawiają się od 5 lat, a wcześniej na kawałek drogi, most, boisko czy szkołę trzeba było czekać nawet 30 lat? My wiemy, gdzie te pieniądze były zakopane. Zwróciliśmy je obywatelom i samorządom w postaci obniżki podatków CIT do 9%, PIT do 12%, podniesienia drugiego progu podatkowego, kwoty wolnej - 30 tys. zł. Zupełnie zmieniliśmy perspektywę Polski lokalnej. My pokazaliśmy, że to może wyglądać inaczej. Dla nas Polska jest jedna. Nie ma Polski A, Polski B, Polski C. Ten wielki strumień pieniędzy, zabrany mafiom VAT-owskim, przekierowaliśmy do was: do gmin i powiatów. Stąd w całej Polsce jest już ponad 25 tys. tablic stawianych w ślad za inwestycjami – mówi premier Mateusz Morawiecki.


Łączy nas Małopolska, łączy nas samorząd, łączy nas miłość do Ojczyzny


– Jesteśmy wśród dobrych gospodarzy. Małopolska to region przywiązany do tradycji i dziedzictwa, który stale się rozwija. Ten dynamiczny rozwój naszego regionu to efekt dobrej współpracy polskiego rządu z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim na czele z samorządami. Środki rządowe powodują, że na naszych ulicach jest bezpiecznie, powstają szkoły i przedszkola, infrastruktura, o której mieszkańcy marzyli czasami po kilkadziesiąt lat. Rozstrzygnięcie kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych będzie na przełomie września i października tego roku. Dlatego bierzemy się do pracy! Od trzech lat dzięki decyzji Pana Premiera Mateusza Morawieckiego jestem Wojewodą Małopolskim. Od kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości przejął rządy w Polsce, do Małopolski trafiło ok. 8 miliardów złotych. Panie Premierze, nie zwalniamy tempa! Łączy nas Małopolska, łączy nas samorząd, łączy nas miłość do Ojczyzny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Inwestycje napędzające rozwój


– Rządowy Program Inwestycji Strategicznych zakłada zaufanie do siebie nawzajem, bo to Państwo jako samorządowcy wiedzą, jaka inwestycja jest dla Waszej gminy strategiczna. Nie ma dziś w Polsce gminy, która by nie inwestowała, a wiemy, że wiele gmin nie dotknęło nawet środków europejskich na inwestycje. Rządowy Program Inwestycji Strategicznych idealnie wpisał się w rolę, którą każdy rząd powinien wypełniać w momencie kryzysu. To właśnie inwestycje publiczne utrzymują bowiem rozwój gospodarczy, ale też zachęcają prywatnych przedsiębiorców do wiary i możliwości inwestowania – mówi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

– Jestem zaszczycony, że dzisiejsze wydarzenie odbywa się w Makowie Podhalańskim. Znajdujemy się dziś w otwartym przed miesiącem Makowskim Domu Kultury. To jedna z tych inwestycji, których realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z programów rządowych. Budowa makowskiego Centrum Kultury przypadła też na trudny okres pandemii oraz drastycznego wzrostu cen materiałów. Nasza gmina miała jednak szczęście i dzięki pomocy przychylnych ludzi osiągnęliśmy sukces – mówi burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala.

– Dziękuję Panu Premierowi za deklaracje, że będą kolejne nabory i Rządowy Program Inwestycji Strategicznych będzie kontynuowany. To dla nas samorządowców bardzo ważne. Czekaliśmy na takie środki i takie programy. Myślę, że wielu obserwujących już szykuje kolejne projekty i zastanawia się, na co będziemy składać wnioski. Jako burmistrz jestem wdzięczny za te programy rządowe – za Tarczę Covidową, RFIL, RFRD. Te znaczne środki wydawane są na infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, wodociągową – czyli rzeczy, które są niezbędne w XXI wieku. W imieniu wszystkich samorządowców dziękuję Panu Premierowi i Pani Prezes BGK za uruchomienie tego programu dla samorządów – mówi burmistrz miasta i gminy Proszowice Grzegorz Cichy.


Nowe środki na inwestycje w całej Polsce


Podczas konferencji w Makowie Podhalańskim premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Będzie on skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Oznacza to, że 3 wnioski może złożyć każda gmina, każdy powiat i każde województwo. Nabór wniosków potrwa od 20 lipca do 16 sierpnia 2023 r.

To kolejne środki, które samorządy mogą przeznaczyć na inwestycje odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Oznacza to m.in. nowe bezpieczne drogi, nowoczesne szkoły i obiekty sportowe dla dzieci i młodzieży oraz żłobki, przedszkola i domy opieki. Każda z inwestycji bezpośrednio przekłada się na większy komfort życia w każdym regionie Polski.

– Chcemy wyciągnąć Polskę z jej marazmu w wielu miejscach. Staramy się robić wszystko, aby Polacy mogli być z niej dumni – w każdym jej zakątku. Te inwestycje to nie tylko transparentność, dostępność i powszechność. To inwestycje, które są dowodem, że nasza polityka jest sprawiedliwa wobec mieszkańców każdej miejscowości. Proste procedury, uczciwe mechanizmy, pieniądze dla wszystkich: to jest w skrócie nasz program inwestycji z polską flagą – dodaje szef rządu.


Rządowy Program Inwestycji Strategicznych w Małopolsce


Do tej pory do małopolskich samorządów tylko w ramach tego programu rządowego trafiło prawie 5 mld zł. W pierwszej edycji dofinansowanie wyniosło niemal 2 mld zł. Druga edycja przyniosła dla Małopolski środki w wysokości ponad 2,5 mld zł. Edycja trzecia to dofinansowanie w wysokości 214 mln zł. W czwartej edycji do Małopolski trafiły środki w wysokości 39 mln zł, natomiast w ostatniej, piątej edycji było to niemal 100 mln zł.

Ostatnio rozstrzygnięty został nabór do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 202 mln zł małopolskie samorządy zrealizują 377 inwestycji.


Pieniądze dla samorządów na remont dróg


To nie koniec dobrych wiadomości dla samorządów. Już teraz trafią do nich kolejne pieniądze na remonty dróg. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Modernizacja dróg lokalnych, dróg gminnych, powiatowych jest istotna właśnie z perspektywy mieszkańców. Polska zmienia się na naszych oczach – podkreślił szef polskiego rządu.

– 73 mln zł – to małopolskie wyniki naboru na dofinansowanie zadań polegających na remoncie dróg powiatowych lub gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zrealizowane zostaną 162 zadania. Serdecznie gratuluję! – dodaje wojewoda Kmita.


Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM 20230719 Maków Forum Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM Maków KPRM
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj