Inwestujemy w przyszłość naszych dzieci. Wicewojewoda Ryszard Pagacz o programie "Rodzina 800 plus"
2023-07-19

- Zapowiedzieliśmy, że zwiększymy kwotę dofinansowania na każde dziecko z 500 zł do 800 zł. Sejm przyjął już projekt ustawy. Udowadniamy, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje złożonych obietnic. Dzieci otrzymają zwiększone wsparcie finansowe od 1 stycznia 2024 r. Rodziny mogą zainwestować pieniądze w przyszłość swoich pociech. Dzięki rządowemu wsparciu dzieci będą mogły chodzić na dodatkowe zajęcia, np. naukę angielskiego czy gry na gitarze lub zajęcia sportowe. Rodzice mogą również zbierać pieniądze na lepszy start w dorosłość pociech. To szansa dla każdego dziecka w Polsce – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Podczas briefingów prasowych w Wieliczce i Bochni wicewojewoda wraz z parlamentarzystami – poseł Józefą Szczurek-Żelazko oraz Urszulą Rusecką, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i posłem Wiesławem Krajewskim – przypomnieli założenia i znaczenie wprowadzonych zmian.

Z szacunku do polskich rodzin

Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego.

- Chciałbym podkreślić, że Prawo i Sprawiedliwość deklaruje konkretny program i chce go realizować z Polakami. Programy społeczne, które wprowadziliśmy w 2015 roku, powstały w wyniku rozmów z Polakami i były realizowane. Teraz kolejna odsłona tych programów społecznych, które zmieniły całkowicie życie polskich rodzin
- mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

- "800+" to nowa odsłona naszego sztandarowego programu "Rodzina 500+". Przypomnę, że wszedł on w 2016 r. na drugie i kolejne dziecko, a po zweryfikowaniu oraz naprawie finansów publicznych przez rząd Zjednoczonej Prawicy od 2019 roku na każde dziecko. Od stycznia 2024 roku będzie to "800+". Jest to program powszechny, nie dzielimy dzieci. Będzie przysługiwał każdej rodzinie posiadającej dziecko, tak jak dotychczas - mówi poseł Urszula Rusecka.

- Jesteśmy dumni, że w 2016 roku, kiedy rządy objęła Zjednoczona Prawica, wprowadziliśmy wiele programów. Sztandarowy program "Rodzina 500+" jest dla nas dumą, bo mogliśmy bardzo mocno wspierać polskie dzieci i rodziny - mówi poseł Wiesław Krajewski.

- „500 plus” wprowadziliśmy w 2016 r., realizując obietnicę wyborczą. Dziecko, które korzystało z programu od początku jego trwania do czerwca 2023 r., łącznie otrzymało od państwa 43 500 zł. To była „wielka rewolucja godności”. I to też był wyraz naszego szacunku dla polskich rodzin. Dzięki „800 plus” w 2024 r. do każdego dziecka trafi 9 600 zł! To nowe konkrety, które mamy do zaoferowania Polakom, polskim rodzinom, które postawiliśmy w centrum uwagi i dokładamy wszelkich starań, aby je wspierać. Zmiana wysokości świadczenia wychowawczego, którą zainicjował Premier Jarosław Kaczyński, to kolejna nasza odpowiedź na trudne czasy i wyzwania, z którymi wszyscy się mierzymy – podkreśla I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Kilka słów o „800 plus”

Kwota świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus” zwiększy się od 1 stycznia 2024 r. z 500 zł na 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty tego wsparcia nie ulegną zmianie.

Świadczenie wychowawcze „800 plus”, tak jak „500 plus”, będzie przysługiwać na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia:
•    matce lub ojcu;
•    opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;
•    opiekunowi prawnemu dziecka;
•    dyrektorowi domu pomocy społecznej.


Aby otrzymać 800 plus, czyli świadczenie wychowawcze w wyższej wysokości, nie musisz składać żadnych wniosków ani podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który zajmuje się przyznawaniem i wypłatą „500 plus” samodzielnie, z urzędu i bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku, dokona podwyższenia świadczenia wychowawczego do 800 zł – od świadczenia należnego za styczeń 2024 r.


Od stycznia 2024 r. ZUS będzie wypłacać świadczenie w nowej wysokości na wskazany wcześniej rachunek bankowy (rodzica lub opiekuna). Dodatkowo otrzymasz na swoje konto na portalu PUE ZUS informację o podwyższeniu świadczenia wychowawczego.


- Nie zmieniają się żadne warunki przysługiwania świadczenia. Zmianie od 1 stycznia 2024 r. ulega tylko kwota świadczenia, która będzie wynosić 800 zł miesięcznie. Zmiana wysokości świadczenia z 500 zł na 800 zł miesięcznie wpływa na planowanie budżetu państwa. Dzięki skutecznym działaniom w zakresie dbania o finanse publiczne, mamy środki na podwyższenie świadczenia od stycznia 2024 r. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do kwietnia 2023 roku małopolskie rodziny otrzymały z programu „Rodzina 500 plus” 22 mld zł, a wsparciem w ciągu 7 lat jego funkcjonowania objętych zostało prawie 665 tys. dzieci – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.


Małopolskie „Pikniki rodzinne 800 plus”

W minioną niedzielę w Korzennej w powiecie nowosądeckim zainaugurowane zostały małopolskie wakacje z „Piknikami rodzinnymi 800 plus”.


Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus wzrośnie z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. W związku z tym wraz z Urzędami Wojewódzkimi organizujemy kampanię informacyjną, na którą składać będą się m.in. pikniki rodzinne w każdym województwie. W ich trakcie w wyznaczonych punktach będzie możliwość zasięgnięcia informacji na temat programu i samego świadczenia wychowawczego – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Takich pikników będzie w Małopolsce co najmniej dziesięć

- Kolejny już 29 lipca w Wojniczu, a w planach jeszcze: 12 sierpnia – Lanckorona, 13 sierpnia – Krynica-Zdrój, 19 sierpnia – Trzebinia, 20 sierpnia – Klucze, 26 sierpnia – Stryszów, 27 sierpnia – Laskowa, a na pożegnanie wakacji: 2 września – Nowe Brzesko i 3 września – Dobczyce. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy! – przekazuje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Organizatorem pikników jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, przy wsparciu lokalnych samorządów.

Piknikom towarzyszyć będzie akcja informacyjna z wykorzystaniem „busa 800 plusa”, który odwiedzi każdy małopolski powiat.

Wspieramy polskie rodziny

Rząd zaproponował też inne formy wsparcia polskich rodzin. Wśród wdrożonych rozwiązań znajdują się także m.in.:
•    Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Do tej pory skorzystało z niego ponad 220 tys. dzieci.
•    Program Mama 4 plus, poprzez który zapewniamy emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie mieli prawa do emerytury. Dotychczas wypłacono na ten cel prawie 2 mld zł, obejmując wsparciem ponad 70 tys. osób.
•    Program Dobry Start, w ramach którego na początku każdego roku szkolnego, dla każdego ucznia przeznaczamy dodatkowe, jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł. Łącznie od początku realizacji programu wypłacono prawie 7 mld zł dla ok 4,6 mln dzieci.


Nowe konkrety dla Polaków

- Zwiększenie świadczenia „500 plus” do 800 zł miesięcznie na każde dziecko to jeden z nowych konkretów dla Polski, które zapowiedział premier Jarosław Kaczyński. Poszerzenie programu bezpłatnych leków dla osób 65 plus i dzieci do 18 lat oraz bezpłatne państwowe autostrady od 1 lipca 2023 r. to nasze kolejne propozycje dla Polaków. Dotrzymujemy słowa i realizujemy obietnice! – podsumowuje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Dowiedz się więcej:
https://nowekonkrety.gov.pl/


20230719 20230719 20230719 20230719 20230719 20230719 20230719 20230719 20230719 20230716 pikniki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj