Nowa siedziba Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wieliczce
2023-07-17

- Każde działanie wspierające pracę ratowników medycznych jest bezcenne. Otwarta dzisiaj nowa siedziba dla zespołów ratownictwa medycznego w Wieliczce to lepsze warunki ich funkcjonowania. Tym samym dokładamy kolejną cegiełkę w umacnianiu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ważny punkt na mapie bezpieczeństwa województwa małopolskiego

Przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce powstaje nowy, duży kompleks, na którego obszarze swoje miejsce znajdą komendy Straży Pożarnej, Policji i służb powiatowych.

To właśnie tutaj uroczyście oddano dzisiaj do użytku nową siedzibę dla zespołów ratownictwa medycznego w Wieliczce. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP Urszula Rusecka, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, szef Gabinetu Politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka - Tomasz Tomala, dyrektor naczelna Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzata Popławska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Tomasz Ocetkiewicz oraz członkowie ZRM, którzy pracować będą w nowej siedzibie.

Inwestycja powstająca w Wieliczce w pobliżu drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966 jest inwestycją strategiczną z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jej lokalizacja umożliwia sprawniejsze poruszanie się służb. Zlokalizowana jest na terenach Skarbu Państwa, które przekazane zostały aktem notarialnym darowizny na rzecz Województwa Małopolskiego na początku 2021 r., na co jako Wojewoda Małopolski w październiku 2020 r. wyraziłem zgodę. Wartość działki to ponad 182 tys. zł. To przykład dobrej współpracy podmiotów administracji publicznej, którym przyświeca wspólny cel, jakim jest dobro Małopolan, w myśl zasady: razem jesteśmy silniejsi – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Nowa siedziba ZRM w Wieliczce

Nowo wybudowany budynek pomieści blok sanitarny wraz z szatniami, łazienki, dwa pomieszczenia administracyjne, pomieszczenia techniczne i pomocnicze oraz 3-stanowiskowy garaż dla pojazdów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto zaplanowano pomieszczenia socjalno-administracyjne przeznaczone dla ratowników, dyżurkę, pomieszczenie dowodzenia wraz z łazienkami, szatnią i pokojem biurowym.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się także magazyn na leki i materiały medyczne. Zadbano również o właściwe zagospodarowanie terenu wokół siedziby.

- Nowa lokalizacja jest doskonała, a budynek przestronny i dobrze przygotowany. To nowa jakość dla stacjonujących tu zespołów ratownictwa medycznego. Są to 2 ZRM całodobowe – jeden typ „S”, drugi „P” – dodaje wojewoda Kmita.

Budowa nowej siedziby pogotowia wraz z zagospodarowaniem i instalacjami zewnętrznymi to koszt ok. 8,3 mln zł. Środki na ten cel przekazane zostały przez samorząd województwa małopolskiego (4,1 mln zł), powiat wielicki (1 mln zł) oraz Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (3,2 mln zł).

- To wyjątkowo potrzebna inwestycja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców Wieliczki i jej okolic, a także mieszkańców południowych rejonów Krakowa. W nowej stacji rozpocznie również pracę nowoczesny ambulans - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Potencjał Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest najstarsze w Polsce.

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 38 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Są one częścią 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce.

Ambulanse KPR działają w Krakowie i jego okolicach oraz w powiecie olkuskim – w sumie w czterech powiatach. To 32 zespoły podstawowe oraz 6 specjalistycznych, rozlokowanych w 23 miejscach stacjonowania.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

Stawka za dobokaretkę - czyli 24-godzinny dyżur - wynosi 6 503,20 zł w przypadku karetki typu „S” z lekarzem oraz 8 852,80 zł w przypadku karetki typu „P” składającej się z obsługi w postaci ratowników medycznych.

Co istotne - wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu.

- W listopadzie uruchomiliśmy dodatkowy zespół ratownictwa medycznego z Bukownie. W najbliższych miesiącach chcemy także uruchomić podstację na terenie gminy Czernichów, aby maksymalni skrócić czas dojazdu do osób poszkodowanych w zachodniej części powiatu krakowskiego – przekazuje wojewoda Kmita.


20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie 20230717 Wieliczka pogotowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj