Mobilna Strefa Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” w Bochni
2023-07-08

Weekend w Bochni upływa pod znakiem Mobilnej Strefy Zdrowia, która zawitała na tamtejszy rynek. Można wykonać bezpłatnie badania, a także otrzymać specjalistyczne konsultacje. Na zainteresowanych czekają lekarze, pielęgniarki i eksperci. A wszystko w ramach projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęli prezydent Andrzej Duda oraz małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Inauguracji Mobilnej Strefy Zdrowia na bocheńskim rynku towarzyszył briefing prasowy, w którym wzięli udział: w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, poseł Anna Pieczarka, poseł Urszula Rusecka, poseł Józefa Szczurek-Żelazko, poseł Wiesław Krajewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Po południu Strefę odwiedził prezydent Andrzej Duda. 

Dbajmy o siebie

– Sugestie ekspertów były jednoznaczne: potrzebny jest narodowy, kompleksowy, wieloletni program dbania o zdrowie. Konieczne jest pobudzenie aktywności fizycznej Polaków oraz wytworzenie dobrych nawyków w zakresie profilaktyki. Chcemy zachęcić zarówno młodych, jak i tych starszych Polaków do działania: lepiej zapobiegać, niż leczyć! – podkreśla szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Badania i profilaktyka są bardzo ważne. Zachęcam zatem do skorzystania z szerokiego wachlarza badań realizowanych w ramach Mobilnych Stref Zdrowia, ale też do regularnego monitorowania swego stanu zdrowia. Dbajmy o siebie. Pandemia pokazała nam niezbicie, że zdrowie jest najcenniejsze. Jeszcze długo będziemy odwoływać się do tamtych doświadczeń – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mobilna Strefa Zdrowia

– Mobilna Strefa Zdrowia to druga edycja ogólnopolskiego projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, NFZ oraz PZU. Dziękuję wszystkim podmiotom za realizację projektu w Bochni – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

W Mobilnych Strefach Zdrowia wszyscy chętni mogą bezpłatnie i bez skierowania skorzystać ze specjalistycznych badań i konsultacji medycznych oraz dowiedzieć się o programach profilaktycznych i zdrowym stylu życia.

W ubiegłym roku Strefy odwiedziły 11 polskich miast i miasteczek. Łącznie wykonano w nich ponad 34 tys. specjalistycznych badań i konsultacji medycznych. Spośród osób, które skorzystały z badań, średnio co piąta została skierowana na dalszą diagnostykę.

W tym roku Bochnia jest dwunastym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Tylko w pierwszych jedenastu lokalizacjach wykonano już blisko 50 tys. usług, badań i konsultacji.

W drugiej edycji programu organizatorzy w szczególności rozszerzają działania dedykowane dzieciom i młodzieży, a także otwierają się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Bocheńska Strefa Zdrowia

W Mobilnej Strefie Zdrowia zlokalizowanej na rynku w Bochni dostępny jest cały szereg bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. Oprócz podstawowych badań (takich jak pomiar poziomu glukozy i cholesterolu czy ciśnienia krwi) będzie można wykonać spirometrię i USG płuc, zapoznać się z profilaktyką powikłań pocovidowych, konsultując wyniki badań z pulmonologiem. Możliwe jest wykonanie badań mammograficznych czy uzyskanie porady z zakresu samobadania piersi. Pogoda sprzyja opalaniu, dlatego w Mobilnej Strefie Zdrowia można skorzystać z konsultacji dermatologicznych i badań dermatoskopem.

Ponadto dostępne są między innymi: analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry czy porady fizjoterapeuty. W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi bezpłatne wyrobienie karty EKUZ i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany czy zapoznać się z aplikacją „Moje IKP” oraz jej korzyściami.

Dla najmłodszych przygotowane są konkursy, malowanie buzi, zmywalne tatuaże, skręcanie balonów, kolorowanki, gry, quizy, zabawy i wiele innych atrakcji.

20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie 20230708 Bochnia zdrowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj