Prawie 100 tys. absolwentów, w tym niemal 2 tys. doktorów, blisko 700 habilitowanych naukowców i ok. 250 profesorów. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie od 70 lat kształci specjalistów w dziedzinie nauk rolniczych, leśnych, biologicznych, weterynaryjnych, ekonomicznych, przyrodniczych i technicznych.
Jubileusz autonomicznej działalności URK odbywa się pod hasłem „Ze źródeł natury ku kompetencjom przyszłości”. Uroczystość połączona została z obchodami 100-lecia Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego oraz 70-lecia Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.
Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki skierował do organizatorów i uczestników obchodów list, który odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W uroczystościach udział wzięli również: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
- Jubileusz to wspaniała okazja, by pochylić się nad dokonaniami przeszłości, lecz również okazja, by spojrzeć w przyszłość. Oto bowiem przed rolnictwem – dyscypliną o nigdy niesłabnącym znaczeniu, pojawiają się zupełnie nowe wyzwania i nowe możliwości. Postępujące zmiany klimatyczne czy stały wzrost populacji w skali globalnej stawiają ludzkość wobec konieczności szybkiego dostosowania produkcji rolnej do nowych warunków. Z drugiej strony rosnąca rola cyfryzacji i automatyzacji produkcji zmienia oblicze rolnictwa, rozwijając obszary kształcenia nowych specjalistów. W tym kontekście przyświecające tegorocznym obchodom hasło: „Ze źródeł natury ku kompetencjom przyszłości” wydaje się szczególnie trafne. Dobrze oddaje miejsce, w jakim znajduje się nie tylko Uczelnia, ale poniekąd my wszyscy, żyjący w tym szczególnym czasie. Czasie wyzwań mobilizujących ludzkość do szybkiego rozwoju – napisał prezes Rady Ministrów.
- W tym wyjątkowym dniu całej wspólnocie akademickiej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja serdecznie gratuluję wspaniałego jubileuszu. Życzę Państwu sukcesów wspólnych i indywidualnych oraz satysfakcji z realizacji odpowiedzialnych zadań i fascynujących projektów. Życzę dalszego dynamicznego rozwoju na drodze „ku kompetencjom przyszłości”, dzięki którym wszyscy nadal będziemy mogli czerpać „ze źródeł natury” – dodał premier Mateusz Morawiecki.
Wydarzenie objął swoim patronatem honorowym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki wręczył - w imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka - rektorowi dr. hab. inż. Sylwesterowi Taborowi czek dla Uniwersytetu Rolniczego im. Hugo Kołłątaja w Krakowie, potwierdzający przyznane wsparcie finansowe: skarbowe papiery wartościowe w wysokości 25 mln zł.
Z szacunkiem dla historii
Po oficjalnych przemówieniach można było wysłuchać referatów plenarnych. W ramach obchodów odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszego rektora Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie prof. dr. Józefa Kubicę.
W Centrum Kongresowym URK przygotowano też wystawę eksponatów oraz publikacji naukowych. Przed budynkiem odbyła się prezentacja technologii opracowanych przez zespoły naukowo-badawcze URK, a na elewacji wyświetlona została videoprojekcja ukazująca historię Uczelni.
Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji żyjących i zmarłych członków społeczności akademickiej Uczelni.
Obecnie URK kształci ok. 7 tys. studentów
Obecnie URK zatrudnia 1494 pracowników (stan na 31 maja 2023 r.), w tym 734 nauczycieli akademickich i 760 pozostałych pracowników. Kadrę akademicką tworzy 82 profesorów tytularnych, 257 doktorów habilitowanych, 333 doktorów i 62 magistrów.
Uczelnia oferuje na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich 25 kierunków inżynierskich i 3 licencjackie oraz jeden kierunek jednolity. Studia niestacjonarne I stopnia prowadzi na 17 kierunkach inżynierskich i 2 licencjackich. Studia stacjonarne II stopnia realizowane są na 25 kierunkach w 40 specjalnościach, a niestacjonarne na 19 kierunkach i 27 specjalnościach.
Na URK na wszystkich typach i stopniach studiów kształci się 7005 studentów (dane GUS - stan na 31 grudnia 2022 r.), w tym 5461 na studiach stacjonarnych, a 1544 na niestacjonarnych. Dodatkowo na 14 kierunkach podyplomowych Uniwersytet ma 324 słuchaczy. Na studiach doktoranckich jest 50 osób, a w szkole doktorskiej 95 osób, w tym 26 obcokrajowców.
Więcej informacji: https://70lat.urk.edu.pl/