„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”. 80. rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu
2023-07-06

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na uroczyści upamiętniające ofiary ukraińskich nacjonalistów w 80. rocznicę „krwawej niedzieli”.

– Nie możemy zapominać o tej wyjątkowo tragicznej historii. „Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”. Taki wymiar niech mają obchody 80. rocznicy „krwawej niedzieli”, które organizujemy wspólnie z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Program uroczystości 11 lipca 2023 r. w Krakowie:

• 10.00 - msza święta w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego, cmentarz Rakowicki

• 11.00 - uroczystości przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, cmentarz Rakowicki

Zbrodnia wołyńska

Ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, w kościołach.

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 r., która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca modlimy się za zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w nieodkrytych dołach śmierci, przypominamy tysiące nieistniejących dziś polskich wsi, osad i kresowych chutorów, spalone i obrabowane świątynie, zdewastowane polskie cmentarze.

W tym dniu oddajemy też hołd wszystkim Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy wbrew ideologii nienawiści, nie bojąc się śmierci, mieli odwagę ratować polskich sąsiadów.

Źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/187629,80-rocznica-krwawej-niedzieli-na-Wolyniu-Krakow-11-lipca-2023.html 

Wołyń, plakat 2023
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj