Dni Gminy Gnojnik
2023-07-02

Już w 1215 r. na kartach historii znalazły się pierwsze wzmianki o miejscowościach z tej gminy. Pisał wówczas o nich znany autor kroniki dziejów Polski Wincenty Kadłubek. Piętno na jej losach odcisnęły m.in. „potop szwedzki”, rabacja galicyjska w 1846 r. czy wreszcie wydarzenia I i II wojny światowej. Gmina Gnojnik – bo o niej mowa – w obecnych granicach funkcjonuje od 1973 r. 1 stycznia 1999 r. znalazła się w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. W weekend cała społeczność wspólnie świętowała Dni Gminy Gnojnik w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. W niedzielnych wydarzeniach towarzyszyli im m.in. poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

- Gmina Gnojnik to jeden z tych zakątków naszego województwa, które potrafią zauroczyć. Drewniana zabudowa sakralna i użytkowa, liczne zabytki murowane, wreszcie coś dla miłośników przyrody: trasy spacerowe i widokowe… Ogromny potencjał tego miejsca to także jego mieszkańcy: ciepli, otwarci i gościnni. Obchodzone właśnie święto gminy pokazało, jak bardzo jest to wspólnota zgrana i jak wspaniale potrafi dzielić się radością – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Wśród dwudniowych atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Rozegrano między innymi turnieje: piłki nożnej o puchar wójta gminy Gnojnik i beczkę piwa, a także hokejowy o figę z makiem i garniec miodu.

Na najmłodszych mieszkańców czekało wesołe miasteczko z licznymi atrakcjami oraz konkursy.

Swoje stoiska przygotowały miejscowe koła gospodyń wiejskich. Całość dopełniły koncerty muzyczne.


Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj