1 lipca kolejna sobota paszportowa. W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu złożysz wniosek lub odbierzesz gotowy dokument
2023-06-29

Maj, czerwiec i lipiec są miesiącami, kiedy obserwujemy największe zainteresowanie wyrabianiem paszportów. Wychodząc naprzeciw potrzebom, w najbliższą sobotę otwieramy punkty paszportowe w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Będzie to siódma „sobota paszportowa” w tym roku – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

1 lipca w godz. 8-14 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument w trzech miejscach: w Oddziale Paszportowym MUW w Krakowie (ul. św. Sebastiana 9) oraz w delegaturach naszego Urzędu w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) i Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).

Wyjazd za granicę zaplanuj odpowiednio wcześnie

Od 2007 do 2019 roku - czyli do wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce - w maju, czerwcu i lipcu na terenie naszego województwa złożono prawie 600 tys. wniosków paszportowych. To ok. 40% wszystkich wniosków złożonych w ciągu tych 12 lat.

Planując wyjazd do państwa, w którym potrzebny nam będzie paszport, należy pamiętać o tym, że dokument jest ważny 5 lat od wydania dla dziecka do 13. roku życia i 10 lat dla osoby powyżej 13. roku życia (szczegółowe informacje dotyczące paszportów: https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/paszport-informacje-o-dokumencie).

Przed planowanym urlopem warto upewnić się, czy posiadany przez nas dokument nie utracił ważności – przypomina wojewoda Kmita.

Minione soboty paszportowe pokazują, jak potrzebna jest to inicjatywa. W 2023 roku odbyło się ich już 6. Z możliwości złożenia wniosku lub odebrania dokumentu skorzystało prawie 5 tys. osób.  

Brak rejonizacji daje nowe możliwości

Łącznie w bieżącym roku przyjęliśmy ponad 127 tys. wniosków paszportowych – 36% z nich w Krakowie.

Warto pamiętać, że wnioski paszportowe można składać bez względu na miejsce zamieszkania. Brak rejonizacji umożliwia skorzystanie z terenowych punktów. Już niedługo otworzymy kolejne miejsce, które będzie służyć wyrabianiu paszportów. 15. punkt powstanie w Miechowie. Aktualnie trwają prace adaptacyjno-remontowe pomieszczenia przeznaczonego na ten cel – dodaje wojewoda.Sobota paszportowa 1.07
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj