Rozmowa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w Radiu Kraków
2023-06-26

W ostatni poniedziałek czerwca wojewoda małopolski Łukasz Kmita był gościem poranka w Radiu Kraków. Podczas rozmowy poruszono m.in. bieżące tematy dotyczące bezpieczeństwa w Polsce, mechanizmu relokacji uchodźców, trwających Igrzysk Europejskich czy rozpoczynających się wakacji.


Polacy mogą czuć się bezpiecznie

– Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie jesteśmy stale w gotowości. Kilka miesięcy temu przygotowano plan dystrybucji tabletek jodku potasu. Zrobiliśmy to ze Strażą Pożarną, władzami miast. Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Dziś Polska jest bezpieczna. W sobotę premier Morawiecki odbył konsultacje z 16 liderami krajów Europy, żebyśmy się czuli bezpiecznie
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Mechanizm relokacji uchodźców


– Referendum w sprawie relokacji uchodźców jest strategicznie ważne. Unia Europejska prowadzi z nami grę, chcąc osłabić polski rząd. Dziś większość Polaków zna zagrożenia i nie wyraża zgody na przyjęcie uchodźców z innych krajów niż Ukraina. Zrobiliśmy coś wielkiego, pokazaliśmy serce. Niestety Unia znowu pokazała egoizm. Polacy dostali skrajnie małe środki na pomoc Ukrainie. W Małopolsce wydaliśmy ponad miliard złotych na pomoc, z czego większość pochodziła z kasy naszego państwa. Mamy płacić za nieprzyjęcie uchodźcy z Afryki, ale przy tak ogromnym wsparciu, jakie wykonaliśmy, nie dostajemy wsparcia od Unii
– komentuje wojewoda.


Małopolska sercem sportu w Europie


– Klimat wakacji sprawił, że świętujemy bezpiecznie i odpowiedzialnie. Są pojedyncze przypadki transportów do szpitali zawodników lub kibiców z lekkimi urazami. Małopolskie służby działają w profesjonalny sposób. Dziękuję policji i lekarzom, pielęgniarkom. To wysiłek i forma sprawdzenia gotowości. Na Igrzyska warto patrzeć z perspektywy kilku miesięcy. Dziś włączając telewizję, słuchając radia, ciągle słychać o Małopolsce. To wielka promocja regionu. Małopolska jest dziś sercem sportu w Europie. Niektórzy narzekają, że jest słaba frekwencja, ale przy niszowych dyscyplinach zawsze są jednak kibice. Czasem trybuny nie są pełne, ale Małopolska pokazała się jako region sprawny, skuteczny. Promocja Małopolski w Europie idzie w miliardy. Warto było to organizować – mówi wojewoda Kmita.


Udane wakacje to bezpieczne wakacje


– Zrobiliśmy w ubiegły piątek odprawę – wszystkie służby są gotowe. Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła w weekend badania techniczne autokarów. Dostałem niedawno informację, że ITD zatrzymało w weekend jeden dowód rejestracyjny. To niewielkie liczby przy skali kontroli. Policja nie odnotowuje sytuacji niepokojących. Możemy zatem powiedzieć, że Małopolska jest regionem bezpiecznym. Zachęcam wszystkich do wizyty – dodaje wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20230329 Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj