W trosce o chore osoby niesamodzielne. Podpisanie umowy o dofinansowanie budowy ZOL w Bochni wraz z hospicjum
2023-06-23

Zapewnienie całodobowej, pełnej opieki pielęgnacyjnej, opiekuńczej i rehabilitacyjnej, opieki lekarskiej, leczenie farmakologiczne, wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne dla prawie 100 pacjentów. To możliwości, które otwierają się przed mieszkańcami gminy Bochnia. I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podpisał ze starostą bocheńskim Adamem Kortą umowę o dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Budowa Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Bochni wraz z hospicjum stacjonarnym”.

Obecni byli także parlamentarzyści: sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

– Realizacja inwestycji to wyraz troski o osoby, które nie wymagają już dalszej hospitalizacji, ale z uwagi na stan zdrowia, stopień niepełnosprawności lub brak możliwości samodzielnego funkcjonowania wymagają stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Celem pobytu podopiecznych ZOL i hospicjum w placówce będzie m.in. poprawa stanu zdrowia, zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia, aktywizacja i usprawnianie ruchowe, uzyskanie maksymalnej samodzielności i niezależności. Członkowie rodzin dowiedzą się, jak w odpowiednim momencie pomóc choremu w powrocie do domu – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.


O inwestycji


W ramach inwestycji dofinansowanej środkami pochodzącymi z budżetu państwa powstał budynek ZOL o powierzchni użytkowej prawie 2,5 tys. m2. Obiekt posiada m.in.: pokoje 3-, 2- i 1-osobowe dla pacjentów, pokoje zabiegowe, posterunki pielęgniarskie wraz z pokojami przygotowawczymi, pokój psychoterapii, sale rehabilitacji, salę terapii zajęciowej, pokój dzienny, jadalnię, zaplecze kuchenne, pokoje pracy lekarzy, brudowniki i magazyny.

W izbie przyjęć będzie stacjonował punkt rejestracji pacjentów, poczekalnia, pokój badań, łazienki i dział farmacji szpitalnej. W powstałej przestrzeni zaplanowano także m.in. pokoje administracyjne, salkę szkoleń dla rodzin, kotłownię, dyżurki nocne lekarzy i szatnie dla personelu wraz z zapleczem. Zaprojektowano dwa dźwigi szpitalne: windę o udźwigu 1600 kg (21 osób) oraz windę centralnie usytuowaną obsługującą poziom poddasza i przestrzeń magazynową.

W wyniku realizacji inwestycji przewiduje się utworzenie nowych miejsc pracy: łącznie 50 etatów.


Wiele źródeł finansowania


Całkowity koszt zadania inwestycyjnego realizowanego w 2023 roku to ponad 6 mln zł. Prawie ¼ tej kwoty – 1,5 mln zł –  to środki stanowiące dofinansowanie rządowe.

Realizacja inwestycji trwa od 2016 roku i wyniosła prawie 22 mln zł.

– Rezerwa ogólna budżetu państwa to jedno ze źródeł finansowania budowy ZOL. Ponad 8 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a 500 tys. zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu powiatu bocheńskiego – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.  


Bochnia Bochnia Bochnia Bochnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj