Ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez z wizytą w naszym Urzędzie
2023-06-23

Kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski, późniejszy pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz, ostatni prezydent naszego kraju przed 1939 rokiem Ignacy Mościcki oraz wielu innych uznanych obywateli Polski przebywało na uchodźctwie w Szwajcarii. To tam w latach 1939 – 1945 internowano 13 tys. polskich żołnierzy walczących w oddziałach armii francuskiej. Polskę i Szwajcarię łączy nie tylko historia. Współpraca między krajami rozwija się od ponad 100 lat, kiedy nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne.

Relacje polsko-szwajcarskie były głównym tematem spotkania I wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza z ambasadorem Szwajcarii w Polsce Fabricem Filliezem. Podczas wizyty ambasadora w naszym Urzędzie obecna była dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.

– Spotkanie z Panem Ambasadorem było okazją do wymienia doświadczeń oraz spostrzeżeń dotyczących naszej współpracy. Omówiliśmy projekty, które razem realizujemy oraz plany na przyszłość. Pan Ambasador Fabrice Filiez docenił wkład Małopolski w pomoc niesioną Ukrainie i podkreślił udział naszego kraju w zaangażowanie dotyczące bezpieczeństwa. Dziękuję za wizytę – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Fabrice Filliez rolę ambasadora Szwajcarii w Polsce pełni od września 2022 roku. Wcześniej był m.in. ambasadorem Szwajcarii w Republice Singapuru i Sułtanacie Brunei.

20230623 Szwajcaria 20230623 Szwajcaria 20230623 Szwajcaria 20230623 Szwajcaria
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj