Dni Miasta Czarny Dunajec
2023-06-23

To niezwykłe wydarzenie – w Czarnym Dunajcu rozpoczęły się dziś obchody pierwszych Dni Miasta. Świętowanie nadania praw miejskich zostało rozłożone na trzy dni, podczas których przewidziano moc atrakcji. W wydarzeniach inaugurujących obchody wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Nadanie praw miejskich to podniosłe wydarzenie w historii danej społeczności. Przypominanie o tym to swego rodzaju celebracja lokalnego patriotyzmu. To również lekcja historii dla młodszego pokolenia. Dziś świętujemy w Czarnym Dunajcu, który po wielu latach zawirowań odzyskał z początkiem tego roku status miasta. Niech ta uroczystość będzie lekcją historii dla mieszkańców oraz gości i przyniesie wiele radości
– mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych mieszkańców. Wicewojewoda Mateusz Małodziński wręczył nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: 1 osoba za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania ratownictwa medycznego, 1 osoba za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz 4 osoby za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wicewojewoda wręczył także 2 Srebrne i 2 Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Dziś, podczas pierwszego dnia obchodów, odbyła się konferencja naukowa pn. „Czarny Dunajec i okolice na przestrzeni dziejów”. Tuż po niej swoją promocję miała publikacja Józefa Kantora „Czarny Dunajec. Monografia etnograficzna”. Na zainteresowanych czekał także wernisaż wystawy „Lokalne konteksty” prezentującej dzieła twórców z miasta i gminy Czarny Dunajec.


Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj