Matejko rozgościł się w gościnnych progach Muzeum Narodowego w Krakowie
2023-06-22

Jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów. Od pokoleń budzi uznanie wśród kolejnych pokoleń, którym umożliwia wyjątkową podróż w czasie. Jan Matejko – bo o nim mowa, to malarz, którego dzieła ukształtowały i nadal kształtują historyczną świadomość Polaków. W Muzeum Narodowym w Krakowie uroczyście otwarto dzisiaj wystawę zatytułowaną „Matejko. Malarz i historia”.

W uroczystości uczestniczyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Obecny był także cały zespół odpowiedzialny za organizację wystawy, z dyrektorem prof. dr. hab. Andrzejem Szczerskim oraz kuratorem prof. dr. hab. Michałem Haake na czele.

Dzięki ogromnemu talentowi, ciężkiej pracy, a niejednokrotnie również odwadze, wielcy polscy artyści, wśród których znajduje się Jak Matejko, sprawili, że Polska i Polacy mogą szczycić się wyjątkowymi, mistrzowskimi dziełami swoich rodaków. Matejko nie tylko rozsławił nasz kraj, ale również dał nam piękną lekcję miłości do Ojczyzny, uważając za swój patriotyczny obowiązek malowanie obrazów przedstawiających wielkość Polski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wystawa „Matejko. Malarz i historia” będzie gościła w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 7 stycznia 2024 r.

Prezentowany zbiór obejmuje zarówno obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych. Zaprezentowano także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym. Łącznie zgromadzono ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo dokonań artysty.

Podziwiając muzealia zaprezentowane na wystawie, trudno oprzeć się wrażeniu ponadczasowości dzieł Matejki. Mimo upływu lat pozostają one ważnym elementem naszej tożsamości narodowej. Warto jednak pamiętać, że już w swoich czasach artysta ten był doceniany. Potwierdzają to zaprezentowane na ekspozycji liczne świadectwa wdzięczności i uznania, jakie kierowane były na ręce artysty – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Sztuka ma niezwykłą moc łączenia ludzi. Pozwala poznawać przeszłość, głębiej doświadczać teraźniejszości, a także lepiej rozumieć innych. Jestem przekonany, że takich właśnie wrażeń zaznają wszyscy, którzy odpowiedzą na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie na to wyjątkowe spotkanie z Janem Matejką – podsumowuje wojewoda.


AH0A1210AH0A0293AH0A0443AH0A0379AH0A0323AH0A0715AH0A0900AH0A0951AH0A1058AH0A1157AH0A1240AH0A1111AH0A0723AH0A1134AH0A1054AH0A1018AH0A1267AH0A1362
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj