Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów
2023-06-18

Ocalić od zapomnienia – taka idea przyświecała inicjatorom szkółek ginących zawodów. Dziś w powiecie nowosądeckim działa 78 takich miejsc, w których uczy się ponad 700 osób. Aby zainteresować i zachęcić jeszcze więcej osób, zorganizowany został Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów połączony z konkursem „Bitwa regionów”. W wydarzeniu wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list wojewody Łukasza Kmity. Obecni byli także: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, posłowie Andrzej Gut-Mostowy i Arkadiusz Mularczyk oraz senator Wiktor Durlak.

Marcinkowice zamieniły się dziś w centrum lokalnego folkloru. Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiły swój dorobek kulinarny i kulturalny, a prezentowane przez nie potrawy walczyły o zwycięstwo w „Bitwie regionów”. Wszyscy chętni mieli okazję degustować oraz zakupić przygotowane dania.

Na scenie wystąpiły także regionalne zespoły z Sądecczyzny. Swój repertuar zaprezentowały Szkółki Muzykowania z miejscowości: Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Łęki, Tęgoborze, Piątkowa, Niskowa, Mszalnica, Ptaszkowa, Podegrodzie. Gościnnie wystąpiły też zespoły Beskidy oraz Lachy.

– Nasze życie to wyjątkowa historia zabarwiona dziedzictwem, z którego wyrastamy i z którym się identyfikujemy. Trudno byłoby nam się odciąć od korzeni i od przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartości, które nas ukształtowały. Nie sposób nie dostrzegać, jak wielkie znaczenie dla naszej tożsamości mają chociażby tradycje typowe dla miejsc, z których pochodzimy, w których się wychowaliśmy, w których wreszcie mieszkamy. Chcemy o tym dziś przypomnieć tutaj, w Marcinkowicach, gdzie gromadzi nas Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów. Naszym udziałem jest niezwykłe wydarzenie, które pozwala odkrywać bogactwo kulturowe pięknej Sądecczyzny. Szczególnym walorem jest możliwość poznania uroku ginących zawodów – muzykowania ludowego, rzeźby, rysunku na szkle, haftu, czy też bibułkarstwa. Życzę, aby czas spędzony na wspólnym świętowaniu obfitował w miłe doświadczenia, a także przynosił szereg cennych inspiracji, których źródłem jest sądecki folklor – napisał w liście wojewoda Łukasz Kmita.

Wydarzeniem towarzyszącym była gala jubileuszowej, piętnastej edycji Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. W 2021 r. najlepiej poradziły sobie Nowy Sącz, Limanowa i Jodłownik.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.


Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów Festiwal Ginących Zawodów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj