Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
2023-06-14

14 czerwca przypada obchodzony w całej Polsce, ustanowiony przez Sejm w 2015 roku, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz zostały zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie na placu Teodora Axentowicza, przy skwerze im. Więźniów Obozów Zagłady. Wojewoda Łukasz Kmita oraz dyrektor dr. hab. Filip Musiał wygłosili przemówienia oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Więźniów Obozów Zagłady.

83 lata temu do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau dotarł pierwszy masowy transport polskich więźniów. Grupa przywieziona z Tarnowa liczyła 728 osób i składała się głównie z polskich żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej, harcerzy, gimnazjalistów, studentów i innych więźniów politycznych oraz niewielkiej grupy polskich Żydów.

Trzeba nam bowiem pamiętać o tym, co zdarzyło się 83 lata temu. Nie wolno nam być obojętnym wobec dramatu pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz. Nie możemy zapomnieć o naszych rodakach, którzy usłyszeli wówczas budzące grozę, przeraźliwe słowa: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ta bolesna lekcja historii XX wieku uczy nas wszystkich determinacji do bezwzględnego, jednoznacznego odcinania się od zła – w samym jego zarodku, całkowicie i na trwałe. Musimy się wystrzegać zobojętnienia i uśpienia, bo zbyt wiele kosztowało nasz Naród doświadczenie koszmaru Auschwitz. Zbyt wiele ofiar pochłonęły niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i obozy zagłady. W tym szczególnym dniu oddajemy im hołd i chylimy głowy w obliczu ofiary, jaką przyszło im ponieść za obozowym ogrodzeniem uwitym z kolczastego drutu – dodaje wojewoda Kmita.


Piekło KL Auschwitz przeżyło 239 osób z pierwszego transportu. Część została zwolniona po kilkunastu miesiącach, inni byli tam ponad cztery lata. Liczba osób, które straciły życie w KL Auschwitz szacowana jest na 1,1 mln.

Pamięć nie goi ran, ale pozwala zatamować bolesny krwotok. Pamięci domaga się dziejowa sprawiedliwość, która powinna nadawać treść relacjom pomiędzy narodami. Z pamięci uformowany jest fundament naszego państwa, na którym chcemy budować dobrą przyszłość. Dobrze, że dziś dajemy temu wyraz i o tym świadczymy – dodaje wojewoda Kmita.


Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady odbyły się również w Oświęcimiu. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego udział w nich wziął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu więźniów do KL Auschwitz. Następnie zebrani upamiętnili ofiary pod Ścianą Śmierci w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz I.

Po uroczystościach wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt: „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o projekcie: https://www.auschwitz.org/muzeum/konserwacja/projekty-unijne/zwiekszenie-dostepu-do-zasobow-kultury-poprzez-rozbudowe-trasy-z/


20230614 Kraków 20230614 Kraków 20230614 Kraków 20230614 Kraków 20230614 Kraków 20230614 Kraków Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim Oświęcim
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj