Złóż wniosek paszportowy lub odbierz gotowy dokument. W najbliższą sobotę otwarte będą punkty paszportowe w Krakowie Tarnowie i Nowym Sączu
2023-06-13

Okres wakacyjny coraz bliżej, co widać również w rosnącym zainteresowaniu wyrabianiem paszportów. Wychodząc naprzeciw potrzebom, po raz kolejny w tym roku otwieramy punkty paszportowe w sobotę. Zachęcam, by skorzystać z tej możliwości. Warto upewnić się także, czy posiadany przez nas dokument nie utracił ważności. A w razie konieczności – nie odkładać tego na ostatnią chwilę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Soboty paszportowe”: prawie 4,3 tys. osób odwiedziło biura paszportowe

17 czerwca w godz. 8.00-14.00 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument w trzech miejscach: w Oddziale Paszportowym w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).

Z pięciu dotychczasowych „sobót paszportowych” skorzystało prawie 4,3 tys. osób, co pokazuje, jak potrzebna jest ta inicjatywa. Kolejna okazja do skorzystania z biur paszportowych w weekend będzie 1 lipca – przekazuje wojewoda Kmita.

Unikając błędów

Zbyt późne zgłoszenie się do urzędu w celu złożenia wniosku paszportowego to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na dokument to do miesiąca od złożenia wniosku.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na fotografię przedkładaną wraz z wnioskiem. Musi ona spełniać określone wymagania, w tym między innymi nie może być starsza niż 6 miesięcy sprzed dnia złożenia wniosku.

Bardzo często zgłaszają się osoby, które wykupiły zagraniczny wyjazd, a nie mają odpowiednio długo ważnego paszportu (3 miesiące, 6 miesięcy). Również często zdarza się, że dzieci są zawracane z lotniska z uwagi na brak paszportu (brak dowodu osobistego).

Istotna uwaga także dla rodziców dzieci do 12. roku życia, którzy składają wnioski online. Przypomnijmy, że taka e-usługa została uruchomiona 31 marca 2023 r. W Małopolsce skorzystało z tej możliwości już ponad 3,8 tys. osób. Trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii. Samo złożenie przez jednego z rodziców wniosku paszportowego przez e-usługę nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze wyrażenie zgody na paszport przez drugiego rodzica, np. poprzez e-usługę (lub przed notariuszem bądź organem paszportowym; wówczas należy sporządzić skan dokumentu i załączyć plik do elektronicznego wniosku).

Wśród innych powtarzających się błędów jest niewłaściwe wniesienie opłaty. Bywa, że środki przesyłane są nie na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a na przykład na konto Urzędu Miasta Krakowa lub konta starostw.

Pamiętajmy także o dokumentach, które uprawniają do ulgi z tytułu opłaty paszportowej. Dokument taki należy mieć przy sobie i okazać w trakcie składania wniosku w punkcie paszportowym.

Oddziały paszportowe pracuję pełną parą

Porównując liczbę przyjętych dotychczas w Małopolsce wniosków paszportowych do rekordowych pod tym względem lat 2019 i 2022, okazuje się, że zainteresowanie klientów w uzyskaniu paszportów nie maleje. Przez niespełna pół roku 2023 przyjęliśmy już 61% wniosków z roku 2019 i 46% wniosków z roku 2022. Do 7 czerwca tego roku w 14 punktach paszportowych w Małopolsce przyjęliśmy blisko 113 tys. wniosków, w tym w maju – blisko 23 tys., a w kwietniu ok. 22 tys. – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwięcej wniosków obsługiwanych jest w Krakowie. W punkcie tym do 7 czerwca zarówno liczba wniosków przyjętych, jak i wydanych gotowych dokumentów stanowi 36% wszystkich obsłużonych w województwie małopolskim. Na kolejnych miejscach są pod tym względem punkty w: Tarnowie (10%), Nowym Sączu i Nowym Targu (po 7%).

Warto pamiętać, że wnioski paszportowe można składać bez względu na miejsce zamieszkania. Brak rejonizacji umożliwia skorzystanie z terenowych punktów paszportowych. Piętnasty punkt paszportowy powstanie w Miechowie. Aktualnie trwają już prace adaptacyjne pomieszczenia przeznaczonego na ten cel – dodaje wojewoda.

Jeszcze lepsze standardy

W krakowskim biurze paszportowym zakończyła się niedawno pierwsza część remontu. Sala wydawania paszportów została dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu remontu sali wydawania paszportów zwiększyliśmy w Krakowie liczbę stanowisk obsługi klienta – do 4 stanowisk wydawania i 12 stanowisk przyjmowania paszportów.

O środki na remont punktu przy ul. Sebastiana 9-11 w Krakowie wojewoda Łukasz Kmita wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego.

Pan Premier przychylił się do mojej prośby i przyznał Małopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Krakowie 1 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie remontu biura paszportowego przy ul. Sebastiana w Krakowie. W 2023 roku otrzymaliśmy kolejne wsparcie na poziomie 1,5 mln zł, co umożliwiło rozszerzenie zakresu inwestycji. To bezprecedensowe dofinansowanie, jakiego wcześniej Urząd Wojewódzki nie otrzymał. Bardzo za nie dziękuję, bo dzięki temu możemy podnieść standardy obsługi w krakowskim biurze paszportowym i jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego miejsca – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Sobota paszportowa 17.06
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj