XV Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego w Szczyrzycu w gminie Jodłownik
2023-06-04

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku bydło rasy polskiej czerwonej było prawie w każdej zagrodzie. Władza ludowa, kierując się chęcią zwiększenia produkcji mleka, sprowadziła jednak do kraju czarno-białe bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. O zachowanie rodzimej rasy populacji krów i buhajów walczyli hodowcy z Małopolski. Ich działania zapewniły ciągłość pracy hodowlanej w najtrudniejszym dla tej rasy okresie. Dziś bydło polskie czerwone jest pod ochroną.

Promocję hodowli bydła rasy polskiej czerwonej oraz innych rodzimych ras zwierząt hodowlanych miała na celu wystawa, która odbyła się w Szczyrzycu w gminie Jodłownik.

W XV Krajowej Wystawie Czerwonego Bydła Polskiego uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Jan Duda oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który objął nad wydarzeniem patronat honorowy.

Rodzime rasy zwierząt hodowlanych są wartością dla naszej kultury rolniczej. Stanowią cenny materiał dla rolnictwa ekologicznego zarówno w znaczeniu biologicznym, jak i etnograficznym. Programy rolno-środowiskowe zakładają ochronę polskiego bydła czerwonego. Ich celami są doskonalenie rasy względem cech produkcyjnych oraz zachowanie rasy w typie pierwotnym. Hodowcy otrzymują dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera polskie gospodarstwa i polskich rolników. Dbamy o to, co jest naszym dobrem kulturowym i podejmujemy działania mające na celu rozwój gospodarczy naszego regionu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

XV Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego w Szczyrzycu była połączona z regionalną wystawą owiec oraz wystawą królików rasowych. Odbyły się konkursy młodych hodowców i wiedzy rolniczej. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się m.in. degustacja potraw regionalnych, występy kapel ludowych oraz konkurs plastyczny dla dzieci.


AH0A7130Wystawa Czerwonego Bydła Poslkiego Wystawa Czerwonego Bydła Poslkiego AH0A7242AH0A7445AH0A7297AH0A7262AH0A7036AH0A7500AH0A7314AH0A7561AH0A7588AH0A7023AH0A6982
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj