Jubileusz 60- lecia Świerczkowiaków
2023-06-03

Upowszechnianie i podtrzymywanie kultury ludowej to główny cel zespołu pieśni i tańca Świerczkowiacy, który w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Dziś w koncercie zespołu w Centrum Sztuki Mościce wziął udział I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

W czasie uroczystości Wicewojewoda odczytał list wojewody małopolskiego Łukasza Kmity skierowany do członków zespołu.

- Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze gratulacje na okoliczność 60-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. W dniu tak imponującego jubileuszu dołączam do wszystkich, którzy z tej okazji kierują do Państwa dobre słowa, zapewniając o swojej pamięci i życzliwości. Kultura jest prawdziwie trwałym fundamentem, na którym budujemy wspólnotę. W niej odnajdujemy źródło naszej tożsamości i jedności. To ona utrwala łączące nas więzi i kształtuje postawy przyszłych pokoleń. (…) Niech ten wyjątkowy jubileusz staje się źródłem osobistej satysfakcji, przynosi uzasadnioną dumę i motywuje do dalszej, równie owocnej promocji kultury regionu tarnowskiego – czytamy w liście wojewody Kmity.

Głównym celem działalności zespołu jest upowszechnianie i podtrzymywanie kultury ludowej wśród najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Do bieżącej działalności zespołu należą: utrzymanie i uzupełnianie zbiorów kostiumowych, dokumentowanie i utrwalanie twórczości ŚWIERCZKOWIAKÓW, tworzenie nowych opracowań choreograficznych i muzycznych.

Efektem pracy są liczne koncerty dla szerokiej publiczności i koncerty online. Co roku grupa reprezentuje Polskę za granicą oraz bierze udział w przeglądach, z których przywozi nagrody i wyróżnienia. Jest doskonałym ambasadorem polskiej sztuki ludowej, a także szczególnym propagatorem tradycji małopolskich. Zespół swój wysoki poziom artystyczny oraz bogaty dorobek zamierza prezentować za granicą, a przede wszystkim w Polsce i regionie.

Więcej: https://csm.tarnow.pl/swierczkowiacy


20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy 20230603 Świerczkowiacy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj