W centrum Łącka stanie tężnia solankowa. Podpisanie umowy na dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa
2023-05-31

W centrum Łącka powstanie tężnia solankowa o powierzchni zabudowy prawie 11 m kw. Rozprzestrzeniający się wokół niej naturalny aerozol będzie zawierał wiele cennych minerałów, m.in. jod i sód, które wpływają korzystnie na drogi oddechowe. Obok stanie fontanna posadzkowa. Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, przyznał gminie Łącko prawie pół miliona zł na takie zagospodarowanie przestrzeni publicznej.

Umowę potwierdzającą dofinansowanie ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa podpisał z wójtem gminy Łącko Janem Dziedziną w imieniu wojewody Łukasza Kmity II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecny był również senator Wiktor Durlak.

Rząd, który wspiera samorządy

Do swojej oferty turystycznej gmina Łącko chce dołączyć kolejną atrakcję, która pozwoli na wypoczynek, ale będzie miała również korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców i przyjezdnych. Do zrealizowania pomysłu budowy tężni solankowej potrzebne było jednak wsparcie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przychodzi z pomocą zawsze tam, gdzie jest ona potrzebna. I tym razem Pan Premier Mateusz Morawiecki dostrzegł potrzeby samorządu i przyznał gminie Łącko prawie pół miliona zł na realizację tego marzenia – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński. 

W sercu Łącka

W odległości ok. 0,5 km od tężni powstaje Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej zlokalizowane obok funkcjonującej od kilku lat Hali Widowiskowo-Sportowej, które wraz z usytuowanym nieopodal amfiteatrem na górze Jeżowa mają stworzyć szeroko rozumiane centrum aktywności społecznej, zarówno gminy, jak i całego regionu.

Inwestycja zlokalizowana jest na łąckim Rynku, położonym przy nieopodal biegnącej drodze wojewódzkiej 969. Jest to najbardziej dostępne i najczęściej uczęszczane przez mieszkańców i turystów miejsce. W pobliżu znajduje się ogólnodostępny, bezpłatny parking oraz dworzec autobusowy. W odległości ok. 20 m od projektowanej tężni płynie potok Czarna Woda.

Pierwsza tego typu inwestycja w gminie Łącko

Ze względu na funkcję rekreacyjno-wypoczynkową przewidziano też montaż ławek i leżaków, umożliwiających częsty odpoczynek oraz komfortowe warunki dla sesji inhalacyjnych. Obiekt będzie ogólnodostępny, dostosowany do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.  Fontanna posadzkowa zapewni atrakcję wizualną, jak i schładzanie podczas upalnego lata.

- Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w gminie Łącko. Trwa dobry czas dla małopolskich samorządów. Wcześniej takie inwestycje byłyby niemożliwe. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego konsekwentnie wspiera takie pomysły, które wyrastają z lokalnych potrzeb i marzeń – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.  

Planowany czas realizacji inwestycji to 30 listopada 2023 roku. Jej wartość określona na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi 635 tys. zł. Wartość dofinansowania – ok. 493 tys. zł – stanowi 80% kosztów realizacji zadania w 2023 roku i 77,61% kosztów całej inwestycji.


20230531 umowa1  20230531 umowa  20230531 umowa  20230531 umowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj